Truman Capote - rekin czy miś koala?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 22:00
25 sierpnia minęła 30. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich, autora książek "Inne głosy, inne ściany", "Harfa traw", "Śniadanie u Tiffany'ego", "Z zimną krwią", niedokończonych "Wysłuchanych modlitw".
Truman Capote (1959 r.)
Truman Capote (1959 r.)Foto: Roger Higgins/Wikimedia/CC

Sam Capote powiedział kiedyś: "jestem jak rekin. Rekin jest jedynym zwierzęciem, które nigdy nie śpi. Cały czas jest w ruchu, ciągle płynie przed siebie". A ktoś, kto znał pisarza, tak go określił: "Miał niezwykle przenikliwy umysł, a jednocześnie był przytulnym małym misiem koala". A zatem - rekin czy miś koala, a może po prostu "niezepsuty potwór"? Bo tak właśnie Truman Capote nazywa pewien określony typ ludzi w jednej ze swoich powieści.

O życiu i twórczości amerykańskiego pisarza opowiedzą: tłumacz i krytyk literacki Krzysztof Cieślik oraz pisarz i dziennikarz Piotr Jagielski. Fragmenty książek Trumana Capote przeczyta Adam Bauman.

Na "Notatnik Dwójki" zaprasza Dorota Gacek.

26 sierpnia (wtorek), godz. 15.00-15.30

mc/jp

Czytaj także

Borges, Cortazar, Gombrowicz. Buenos Aires z trzech stron

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 16:50
– Każda z dzielnic Buenos Aires wygląda inaczej, w każdej mieszkają zupełnie inni ludzie. To mnie najbardziej zdziwiło – mówiła w Dwójce tłumaczka Marta Jordan w rozmowie o Buenos Aires oczami Jorge Luisa Borgesa, Julio Cortazara i Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Brainard – artysta, który nie chciał być artystą

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 08:00
– Był to twórca bardzo niespokojny, a zarazem lekko traktował swoją sztukę. W pewnym momencie przestał tworzyć, by skupić się na drobnych przyjemnościach życia – mówiła w Dwójce krytyk sztuki Adriana Prodeus w rozmowie o książce "I remember" Joego Brainarda.
rozwiń zwiń