Sukces słuchowiska Dwójki w Chorwacji!

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 10:00
Słuchowisko "Antyhona" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur zostało zakwalifikowane do finału międzynarodowego konkursu radiowego Prix Marulić na chorwackiej wyspie Hvar.
Audio
  • Agnieszka Korytkowska-Mazur o słuchowisku "Antyhona" (Kwadrans bez muzyki)
Akcja słuchowiska Antyhona rozgrywa się w powojennych Krynkach (na zdjęciu dawna drewniana zabudowa miasteczka)
Akcja słuchowiska "Antyhona" rozgrywa się w powojennych Krynkach (na zdjęciu dawna drewniana zabudowa miasteczka)Foto: Wikipedia/Ludwig Schneider

Słuchowisko według dramatu Dany Łukasińskiej zrealizowane w wersji surround przez Andrzeja Brzoskę zostało przygotowane dla Programu 2 Polskiego Radia. Jest to kolejny etap projektu artystycznego, który rozpoczął się w 2013 roku od plenerowego widowiska w nadgranicznej miejscowości Krynki. Wiosną 2014 roku sceniczna wersja "Antyhony" z Teatru im. Węgierki była prezentowana z sukcesem na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

W słuchowisku wystąpili aktorzy biorący udział w spektaklu białostockim oraz aktorzy warszawscy. Radiowe dzieło Dany Łukasińskiej i Agnieszki Korytkowskiej-Mazur będzie na wyspie Hvar konkurować z 14 słuchowiskami z ośmiu krajów. Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt tytułów - nie tylko z Europy, lecz także np. z Australii i Chin.

Odbywający się po raz dziewiętnasty festiwal Prix Marulić poświęcony jest nowym odczytaniom tekstów klasycznych, obecności wielu tradycji w kulturze współczesnej, a także wybitnym postaciom formującym kształt kultur w różnych zakątkach świata. Jest rozgrywany w kategoriach dokumentu radiowego, słuchowiska i małej formy dramatycznej. XIX Prix Marulić odbywa się w dniach 9-15 maja.

Marko Marulić to największy poeta dalmatyńskiego renesansu. Nazywany jest ojcem literatury chorwackiej.

Czytaj także

Reportaż Bartosza Panka nagrodzony "radiowym Oscarem"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 12:50
Bartosz Panek otrzymał nagrodę 66. Prix Italia, najbardziej prestiżowego konkursu dla twórców radiowych i telewizyjnych. Z twórcami reportażu "Chcę więcej" oraz jego bohaterem - wiolonczelistą Dominikiem Połońskim - spotkaliśmy się w czwartek, 16 października w Studiu PR im. Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda dla Dwójki na Bielskiej Zadymce Jazzowej

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 19:00
Jacek Hawryluk, wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia, odebrał nagrodę przyznaną antenie za strategiczne partnerstwo 17. Bielskiej Zadymki Jazzowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Antyhona". Krynki jak antyczne Teby

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 16:00
- Historia napisana przez Danę Łukasińską przeplata Sofoklesa z losami mieszkańców podlaskiej miejscowości - mówiła reżyserka słuchowiska, które swoją premierę będzie miało w Dwójce.
rozwiń zwiń