Casanova wraca do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 15:30
Nowy spektakl Baletu Narodowego nawiązuje do pobytu legendarnego uwodziciela w Polsce. Porozmawiamy o nim w cyklu "Przed premierą".
Legendarny kochanek spędził u nas kilka miesięcy na przełomie lat 1765 i 1766. Obracał się w najlepszym towarzystwie, także króla Stanisława Augusta ( na zdjęciu fragment plakatu promującego spektakl Casanova w Warszawie)
Legendarny kochanek spędził u nas kilka miesięcy na przełomie lat 1765 i 1766. Obracał się w najlepszym towarzystwie, także króla Stanisława Augusta ( na zdjęciu fragment plakatu promującego spektakl "Casanova w Warszawie")Foto: materiały promocyjne

Legendarny kochanek spędził u nas kilka miesięcy na przełomie lat 1765 i 1766. Obracał się w najlepszym towarzystwie, także króla Stanisława Augusta. Uczestniczył w warszawskim życiu teatralnym, ze szczególnym upodobaniem w gronie artystów królewskiego zespołu baletowego. Był świadkiem oficjalnych i zakulisowych wydarzeń pierwszego sezonu polskiej sceny publicznej w Operalni Saskiej. Adorował konkurujące ze sobą włoskie baleriny: Annę Binetti, Caterinę Gattai i Teresę Casacci. Oklaskiwał występy młodego Charlesa Le Picqa, zwanego „Apollem Tańca” europejskiej sceny baletowej. Wdał się w konflikt i pojedynek z faworytem króla, hrabią Ksawerym Branickim. A wszystko to opisał barwnie w swoich kultowych pamiętnikach. Czy trzeba czegoś więcej, by zainteresować się warszawskim epizodem przygód Giacomo Casanovy?

Libretto "Casanovy w Warszawie" - nowego spektaklu Krzysztofa Pastora z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta - napisał w oparciu o pamiętniki Giacomo Casanovy Paweł Chynowski. Z twórcami porozmawia Barbara Schabowska.

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy we wtorek (26.05) w godz. 21.30-22.00.

materiały promocyjne/mm

Zobacz więcej na temat: balet Warszawa
Czytaj także

Czteropak Polskiego Baletu Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 11:00
W wieczorze baletowym "Perły XX wieku" zobaczymy najwybitniejsze prace wielkiej czwórki: Balanchine'a, Béjarta, Kyliána i Forsythe'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja spod Uralu dociera do Paryża

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 18:00
O tym, jak Siergiej Diagiliew, wnuk handlarza wódką z Permu, dokonał rewolucji w sztuce europejskiej opowiadała choreografka Zofia Rudnicka.
rozwiń zwiń