Migawki z życia Wojciecha Plewińskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:34
Gościem Jacka Wakara będzie wybitny fotografik, wieloletni współpracownik m.in. tworzonego przez Mariana Eile "Przekroju".
Wojciech Plewiński większą część życia zawodowego spędził w czasach PRL
Wojciech Plewiński większą część życia zawodowego spędził w czasach PRLFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wojciech Plewiński (ur. w 1928 r.) współpracował ponadto z Polskim Wydawnictwem Muzycznym (1950-1960), z "Tygodnikiem Powszechnym" (od 1956), dla którego wykonywał zdjęcia ilustrujące teksty literackie, reportaże i recenzje, a także z teatrami - m.in. z Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Polskim we Wrocławiu czy Teatrem Witkacego w Zakopanem. Artysta pracował dla takich reżyserów jak Konrad Swinarski, Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Zygmunt Hübner, Józef Szajna, Jerzy Grzegorzewski czy Krystian Lupa.

Właśnie ukazała się książka "Migawki" autorstwa Wojciecha Plewińskiego, napisana we współpracy z Joanną Gromek-Illg. To wspomnieniowe dzieło twórcy, w którym pojawiają się znakomite postaci ze świata polskiej kultury, m.in. Anna Dymna, Anna Seniuk, Roman Polański, Zofia i Krzysztof Komedowie.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w piątek (7.06) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Jacek Wakar.

mc/mm

Czytaj także

Zamecznik. Fotografie zanurzone w plakatach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 13:02
- Prywatność i dom mocno wpływały na jego twórczość - mówiła w Dwójce Karolina Puchała, kuratorka ekspozycji poświęconej Wojciechowi Zamecznikowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosław Szaybo o artystycznej kontestacji w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:00
_ Do dziś śni mi się gicz cielęca - mówi wybitny grafik, a chodzi o przysmak, którą jadł w warszawskim SARP-ie w latach 60. Jak wspominał, to były ponure, ale zarazem interesujące intelektualnie i towarzysko czasy.
rozwiń zwiń