Dawna Polska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 15:12
Rocznica Cudu nad Wisłą oraz Spotkania z Kulturą Żydowską w Lublinie.
Audio
  • Tomasz Obertyn i jego rozmówcy o obchodach 90. rocznicy CUDU NAD WISŁĄ
  • Barbara Luszawska o festiwalu SHALOM
  • Rozmowa z Andrzejem Solczakiem, reżyserem dźwięku

Stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Bitwa Warszawska uznana została za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata. Zdecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej  na Europę Zachodnią. O niektórych aspektach sierpniowych obchodów 90. rocznicy Cudu nad Wisłą mówił w naszym studiu Tomasz Obertyn .

_

Przenieśliśmy się także do Lublina, gdzie rozpoczyna się dziś druga edycja Spotkań z Kulturą Żydowską "Shalom". Program imrezy łączy twórczość pielęgnującą pamięć o historii narodu żydowskiego z poszukiwaniami o awangardowym brzmieniu, definiującymi na nowo oblicze muzyki żydowskiej. Na festiwal zapraszała jego pomysłodawczyni - Barbara Luszawska.

Mieliśmy także okazję, by przyjrzeć się pracy zespołu Dwójki od kuchni. Reżyser dźwięku Andrzej Solczak opowiadał o kulisach Letniego Festiwalu Muzycznego na naszej antenie.

Czytaj także

Tytus bije bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 11:20
Bohaterowie Papcia Chmiela ruszają do walki z czerwoną zarazą!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tryumfalny powrót Weinberga

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 12:20
O sukcesie opery "Pasażerka" polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga na prestiżowym festiwalu w austriackiej Regencji opowiada krytyk muzyczny Jacek Marczyński
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiemnasta w dziejach świata

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 14:32
Obchody 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń