X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nelson Freire w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 16:54
Na jubileuszowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" nie mogło zabraknąć wybitnego brazylijskiego outsidera. Sobotnią transmisję z Filharmonii Narodowej poprowadzi Piotr Matwiejczuk.
Audio

Nelson Freire uznany jest przez międzynarodową krytykę za jednego z najwybitniejszych pianistów naszych czasów, porównywany do legendarnych pianistów Siergieja Rachmaninowa, Alfreda Cortot, Józefa Hofmana, Artura Rubinsteina i Glenna Goulda. Kariera jego trwa nieprzerwanie od ponad 40 lat - znany jest z dążenia do swojego celu i przeznaczenia, kochany za błyskotliwość i uczciwość muzykowania.

Urodził się w Brazylii. We wczesnym dzieciństwie ujawniły się jego wyjątkowe zdolności - jako trzylatek rozpoczął naukę u dwóch najlepszych brazylijskich profesorów: Nise Obino i Lucii Branco. W wieku pięciu lat po raz pierwszy wystąpił publicznie. Uczył się u Arthura de Greefa, ucznia Liszta. Mając 12 lat został laureatem I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rio de Janerio. W 1959 otrzymał stypendium Prezydenta Brazylii, które umożliwiło mu wyjazd do Wiednia na studia u Bruno Seidlhofera, nauczyciela Friedricha Guldy. Siedem lat później otrzymał medal Dinu Lipattiego w Londynie i I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Vianna da Motta w Lizbonie.

Nelson Freire występował z czołowymi dyrygentami, m. in. Pierre Boulezem, Lorinem Maazelem, Rafaelem Kubelikiem, Seiji Ozawą, Charles'em Dutoit, Kurtem Mazurem, André Previnem, Walerijem Georgijewem, Gennadijem Rożdiestwienskim. Pianista daje rocznie wiele koncertów, występując z najsłynniejszymi orkiestrami, m. in. z Berlińską Filharmonią, Orkiestrą Concertgebouw, Symfonikami Wiedeńskimi, London Symphony, Royal Philharmonic, Orchestre de Paris, Orkiestra Symfoniczną St.Petersburga, New York Philharmonic, Boston Philharmonic oraz tokijską NHK. W 1999 roku zagrał w Warszawie koncert uświetniający obchody 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.

Nagrywa niespotykanie mało płyt - jego nieliczne nagrania rozchwytywane są przez koneserów. W październiku 2001 roku artysta podpisał wyłączny kontrakt z wytwórnią DECCA, która wydała jego płytę z utworami Chopina, obsypaną nagrodami w 2002 roku: Diapason d’Or, Grand Prix de l'Académie Charles Cros, Choc du Monde de la Musique, 10 de Repertoire, Recommande par Classica. Ostatnio nagrał kolejną płytę poświęconą Schumannowi. Nelson Freire był nominowany w plebiscycie 'Soloist of the Year 2002' przez French Victories de la Musique.

 

Źródło: NIFC

 

Program:

 

Ludwig van Beethoven IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58

Robert Schumann/Piotr Czajkowski Etiudy symfoniczne (wybór)

Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54

 

Wyk. Sinfonia Varsovia, Jacek Kaspszyk - dyrygent, Nelson Freire – fortepian

 

28 sierpnia (sobota), godz. 19:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopinowska impreza roku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 11:59
Sprawdź program transmisji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michaela Ursueasa w Studio im. Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 16:52
W piątek na festiwalu "Chopin i jego Europa" oraz na naszej antenie gościć będzie jedna z najznakomitszych pianistek młodej generacji
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zilberstein o Bałakiriewie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 14:00
Rozmowa Klaudii Baranowskiej z wybitną rosyjską pianistką, uczestniczką tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót tandemu Shelley-Lisiecki

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 17:55
Jak co roku, jeden z koncertów Festiwalu "Chopin i jego Europa" powierzony został piętnastoletniemu polskiemu geniuszowi oraz jego brytyjskiemu mentorowi. Na środową transmisję zaprasza Róża Światczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie na szczycie: Argerich i Maisky

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 11:39
Tego duetu nikomu nie trzeba przedstawiać. Na piątkową transmisję z Filharmonii Narodowej zaprasza Róża Światczyńska.
rozwiń zwiń