Lekarz czy ksiądz?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:30
Po jednej stronie lekarz, po drugiej – ksiądz. Który z nich stanie bliżej, będzie miał pierwszeństwo w dostępie do tego pośrodku – chorego? Lekarz ciała czy duszy? Co weźmie górę: doczesne zdrowie, a może jednak wieczne szczęście?
Portret chorego mężczyzny
Portret chorego mężczyznyFoto: Henry Bataille

Tak się ich przedstawia na niezliczonych miniaturach i obrazach. Tak też opowiadają tę historię badacze idei i obyczajów. Jako rywalizację. Walkę, od której zależy nie tyle los chorego człowieka, co całej wspólnoty. Przy łożu boleści ustalają się kryteria i priorytety. Na chwilę przed śmiercią jednostki ustalają się prawa, według których żyć będą wszyscy pozostali. Co chronimy, o co walczymy – ciało, czy duszę?

Rozmowa z Janem Maciejewskim wokół wydanej niedawno książki "Ksiądz i lekarz" George'a Minoisa.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w czwartek (1.04) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Michał Szułdrzyński.

Zobacz więcej na temat: lekarz duchowieństwo choroba

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 05:48
Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucano taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
rozwiń zwiń