Co przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:15
W czwartkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy z Pawłem Ukielskim, wicedyrektorem Muzeum, o obchodach 69. rocznicy wybuchu zrywu oraz o tym, jak Muzeum zmienia się na przestrzeni lat.
Co przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego?
Foto: mat.prasowe Muzeum Powstania Warszawskiego

Placówka, którą otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.

Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

Przez ponad osiem lat działalności Muzeum odwiedziło ponad 3 500 000 gości. MPW zgromadziło ponad 30 000 eksponatów, z czego blisko 1000 jest prezentowych na 3000 metrach kwadratowych powierzchni ekspozycyjnych, gromadzi w swojej bibliotece ponad 11 000 woluminów, a do tej pory wydało ponad 170 000 egzemplarzy publikacji.
Do tej pory w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Muzeum przeprowadziło ponad 2 000 wywiadów (nagranych) z uczestnikami Powstania Warszawskiego.

W "Poranku", o godz. 8.35, Paweł Sawicki porozmawia z Pawłem Ukielskim z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu

Ponadto w audycji: o godz. 7.50 zajrzymy na Uniwersytet Warszawski, gdzie trwa 27. Międzynarodowy Kongres Papirologiczny. Ta cykliczna impreza od ponad 80 lat zbiera starożytników zajmujących się przekazem dostarczanym przez różne nośniki pisma czasów starożytności – papirusy, ostraka, graffiti, pochodzące przede wszystkim z Egiptu, ale też Palestyny, Afryki Północnej i Europy.
Do Warszawy przybędzie łącznie około 350 badaczy z całego świata. Gościem Dwójki będzie prof. Tomasz Derda z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W "Poranku Dwójki" tradycyjnie również do wygrania płyta tygodnia - tym razem jest to album "Koncerty na instrument dęte", który nagrała Orchestra Mozart pod batutą Claudio Abbado. W cyklu "Piosenka z rekomendacją" swoje ulubione utwory zaprezentuje Natalia Korczakowska.
Audycję poprowadzi Paweł Sawicki.
1 sierpnia (czwartek), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

"Ta katastrofa była zamachem". "Nie, to był wypadek"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:00
70 lat temu w katastrofie lotniczej zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski. W Dwójkowej dyskusji spotkali się badacze prezentujący dwie skrajne hipotezy wyjaśniające przyczyny wydarzeń na Gibraltarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie tak wyobrażaliśmy sobie życie w XIII wieku"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 13:33
Paryż w XIII wieku to jedna z największych metropolii tego czasu. To miasto, którego dzisiaj już nie ma. Ten Paryż, z labiryntem uliczek, które zniknęły na korzyść szerokich bulwarów, możemy odkryć w powieści Jeanne Bourin "Sekrety kobiet złotnika”. O mieście i książce rozmawialiśmy w "Klubie Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykły film o Powstaniu Warszawskim - zwiastun

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 19:51
"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartoszewski: Powstanie Warszawskie zostało upartyjnione

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:05
W przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, zastanawiam się, czy po raz pierwszy w życiu od roku 1945, będąc w Warszawie, zdrowy, nie zrezygnować z pójścia pod pomnik Gloria Victis, mówi "Gazecie Wyborczej" Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń