X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia Skarbów Wawelskich niczym dobry dreszczowiec

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 08:00
- Opowieść o wojennych peregrynacjach tych zabytków to gotowy scenariusz na film, a może nawet serial, który zapierałby dech w piersiach - mówił w Dwójce Jerzy Petrus, wicedyrektor ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu.
Audio
  • Wojenne losy Skarbów Wawelskich (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Szczerbiec, miecz koronacyjny królów polskich, przechowywany obecnie Skarbcu Koronnym Zamku Królewskiego na Wawelu
Szczerbiec, miecz koronacyjny królów polskich, przechowywany obecnie Skarbcu Koronnym Zamku Królewskiego na Wawelu Foto: PAP/Jan Morek

W 60. rocznicę powrotu Skarbów Wawelskich do Polski, po wywiezieniu ich na czas II wojny światowej, przypomnieliśmy sensacyjne dzieje tego niezwykłego zbioru. Jerzy Petrus wspominał w audycji, że pracownicy Zamku Królewskiego już na dwa tygodnie przed wybuchem wojny zaczęli zabezpieczać zbiory. Gdy doszło do pierwszych bombardowań, większość dróg ewakuacji była niestety odcięta. - Postanowiono wywieźć 164 eksponaty Wisłą. Zapakowano je w skrzynie, które następnie załadowano na galar.

Tak rozpoczęła się długa i niebezpieczna wędrówka przez Rumunię, Francję, Wielką Brytanię. Niemcy wielokrotnie próbowali przejąć zabytki, które szczęśliwie z pomocą wielu ludzi, udało się wywieźć do Kanady. Wśród Skarbów Wawelskich, które udało się ocalić, znalazł się m.in. Szczerbiec - miecz koronacyjny, rękopisy dzieł Chopina, "Kazań Świętokrzyskich" i wiele innych artefaktów.

W audycji przypomnieliśmy starania, które doprowadziły do sprowadzenia eksponatów z Kanady do Polski w roku 1959. Jerzy Petrus opowiedział o wzruszającej podróży cennego ładunku przez kraj, podczas której ludzie wychodzili z kwiatami na perony, by powitać powracające artefakty polskiej kultury. W programie nie zabrakło też archiwalnych wspomnień ludzi, zaangażowanych bezpośrednio w ich ratowanie.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 22.00

jp/bch/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:30
- Ten tekst w jakiejś mierze powiązany jest ze środkami medialnymi, świadczy bowiem o rewolucyjnej zmianie, jaka zaszła na początku XVI stulecia - podkreślał Wojciech Kordyzon, opowiadając o odkryciu pełnego, drukowanego tekstu słynnej "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku.
rozwiń zwiń