Nowoczesne kadry hrabiego Kossakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 17:00
- Krytycy fotografii są dziś zachwyceni, jak on to ustawiał, kadrował, jakie robił światło, jakie miał śmiałe pomysły - opowiadała Katarzyna Madoń-Mitzner z Domu Spotkań z Historią o fotografiach sprzed stu laty hrabiego Stanisława Kazimierza Kossakowskiego.
Audio
  • Opowieść o fotografiach hrabiego Stanisława Kazimierza Kossakowskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Jedno ze zdjęć albumu Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię
Jedno ze zdjęć albumu "Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię"Foto: mat. prom. Domu Spotkań z Historią

Atelier i laboratorium fotograficzne Wojtkuszki, mówiła w Dwójce Katarzyna Madoń-Mitzner, to miejsce stworzone w 1894 roku przez hrabiego Stanisława Kazimierza Kossakowskiego. W ciągu zaledwie dziesięciu lat powstało tu kilka tysięcy fotografii pozwalających zajrzeć do świata, który zniknął bezpowrotnie po Wielkiej Wojnie i rewolucji bolszewickiej. 

Jak udało się uratować z wojennych pożóg zbiór tych fotografii? W jaki sposób Stanisław Kazimierz Kossakowski łączył pasję fotografowania z intensywną działalnością społeczną (był m.in. prezydentem miasta, stworzył wieżę straży pożarnej, pełnił funkcję sędziego pokoju)? O fascynującym życiu hrabiego Kossakowskiego opowiadał również jego prawnuk Paweł Szanajca-Kossakowski.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Paweł Szanajca-Kossakowski (prawnuk Stanisława Kazimierza Kossakowskiego), Anira Wojan (Fundacja Kossakowskiego) oraz Katarzyna Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią)

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 22.00

jp/pg


Czytaj także

Kuty. Dawna stolica polskich Ormian na Pokuciu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 13:46
W audycji przywołaliśmy pamięć wielokulturowych tradycji miasteczka leżącego dziś na Ukrainie, gdzie obok siebie żyli Ormianie, Polacy, Żydzi i Rusini.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niechciana Syrenka. Pamiątka z wizyty Picassa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 14:00
- Podczas wizyty Pablo Picasso namalował Syrenkę na ścianie mieszkania na Woli, a drugą w księdze pamiątkowej. Mieszkańcy osiedla są dumni, bo dzięki temu Koło nie jest zwykłą częścią miasta i ma się czym pochwalić nawet w skali światowej – mówił w Dwójce Adam Kadenaci z Wolskiego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sala Neoplastyczna - serce łódzkiego muzeum

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 19:37
W audycji odwiedziliśmy zaprojektowaną przez Władysława Strzemińskiego salę, która stanowiła niegdyś centrum wystawy Muzeum Sztuki w Łodzi.
rozwiń zwiń