Kuty. Dawna stolica polskich Ormian na Pokuciu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 13:46
W audycji przywołaliśmy pamięć wielokulturowych tradycji miasteczka leżącego dziś na Ukrainie, gdzie obok siebie żyli Ormianie, Polacy, Żydzi i Rusini.
Audio
  • Kuty. Dawna stolica polskich Ormian na Pokuciu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kuty na pocztówce z 1910 roku
Kuty na pocztówce z 1910 rokuFoto: Polona/domena publiczna

Przypomnieliśmy czasy świetności Kut oraz tragiczny czas wyniszczenia wielokulturowego i wieloetnicznego charakteru osady w latach 1942-44. Po Kutach oprowadzali nas: prof. Tadeusz Trajdos, Marta Axentowicz-Bohosiewicz i Maciej Bohosiewicz. Zajrzeliśmy także na lekcję języka ormiańskiego dla dzieci ormiańskich z Polski prowadzoną w Kutach podczas corocznych spotkań organizowanych przez "Armenian Foundation".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Krzysztof Renik

Data emisj: 17.04.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/mko

Czytaj także

Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:45
To właśnie w Karpatach Wschodnich postało pierwsze terytorium odradzającej się po zaborach niepodległej Polski. Czarnohora, Gorgany, Bieszczady Wschodnie – te góry przyciągały w czasach II RP turystów i narciarzy. Po Karpatach Wschodnich wędrowali Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rusini, a także Czesi i Słowacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp. Józef Teofil Teodorowicz nazywany ormiańskim Skargą

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 19:00
- Można być stuprocentowym Ormianinem i on nim był, można być stuprocentowym Polakiem i on nim był – powiedział historyk dr Krzysztof Jabłonka. W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" przypomnieliśmy postać wybitnego hierarchy ormiańskiego ze Lwowa arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicza.
rozwiń zwiń