Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 16:30
W tym roku minęło 300 lat od urodzin jednego z mistrzów grafiki, artysty, którego fantastyczne wizje Rzymu, zmieniły nasze postrzeganie wiecznego miasta, a niezwykły cykl "Carceri" uznawany jest za jedno z najbardziej tajemniczych dzieł w historii grafiki.
Wystawa Uwięziony geniusz
Wystawa "Uwięziony geniusz"Foto: Foto: materiały prasowe/Zamek Królewski w Warszawie

Posłuchaj
28:59 [ PR2]PR2 (mp3) 22 grudzień 2020 21_30_21.mp3 Giovanni Battista Piranesi i cykl grafik "Carceri" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Kim był Piranesi i jakie tajemnice kryją jego prace. Dr hab. Jolanta Talbierska - kierownik Gabinetu Rycin, prof. Wojciech Fałkowski Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, Tomasz Jakubowski kurator zbiorów Grafiki Zamku Królewskiego w Warszawie opowiadali o mistrzu, jego warsztacie, wystawie grafik z cyklu "Carceri", która prezentowana jest na Zamku Królewskim w Warszawie, a także o jednej z najciekawszych na świecie kolekcji grafik Piranesiego, którą zgromadził król Stanisław August Poniatowski.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: dr hab. Jolanta Talbierska (kierownik Gabinetu Rycin), prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie), Tomasz Jakubowski (kurator zbiorów Grafiki Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 22.12.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Dominik Merlini – królewski architekt

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 06:22
– Był to Włoch pochodzący z Północy, a więc tradycyjnego zagłębia artystycznego, do którego sięgała cała Europa, a Polska szczególnie od XVI wieku – mówił prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

44 spojrzenia z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:00
- Szczególną uwagę widzów na tej wystawie przykuwają dwa portrety - mówił w Dwójce Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, który zapraszał na wystawę "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety".
rozwiń zwiń