David Attenborough - z miłości do natury

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 07:00
- Miał niesamowity przywilej docierania w miejsca, które były niepoznane przez szerszą publiczność, przywilej bycia przewodnikiem po niezmierzonym bogactwie świata - mówi o Davidzie Attenborough w "Rozmowach po zmroku" reporterka Katarzyna Boni.
David Attenborough
David AttenboroughFoto: PAP/EPA

Posłuchaj

22:51 Rozmowy po zmroku 12.01.2021 (Attenborough).mp3 Wokół książki "Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika" Davida Attenborougha (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Jego popularność bliska jest popularności rodziny królewskiej. Brytyjski biolog, dziennikarz, mikrobiolog, historyk David Attenborough - bohater audycji "Rozmowy po zmroku". Słynny podróżnik jest jedną z najbardziej zasłużonych dla popularyzacji przyrody postaci.

Co ma do przekazania dzisiaj - w czasach zmian klimatycznych i szalejącej pandemii? Przyczynkiem do rozmowy o nim stała się niedawno wydana książka Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika, będąca zapiskiem z odległych i rozmaitych części globu, przeplatanych historią jego życia.

Pokazywał wartości

Początki kręcenia filmów przyrodniczych były zupełnie inne niż dziś. - Gdy David Attenborough zaczynał pracować dla BBC, wyjeżdżał w tropiki z ekipą zoologiczną, by chwytać dzikie zwierzęta, dziś jest jednym z największych adwokatów na rzecz ochrony środowiska i bioróżnorodności - mówi Katarzyna Boni.

W swoich publikacjach Attenborough jest autentyczny, a do historii podchodzi prawdziwie bez podejmowania prób jej wybielenia. - W swoich programach starał się pokazać fascynację przyrodą i rzeczywiści pokazywał. Liczył na to, że gdy zachwycimy się światem, będziemy chcieli go chronić - opowiada Boni.

David Attenborough: Życie na naszej planecie
David Attenborough.jpg
David Attenborough: Życie na naszej planecie

Adwokat przyrody

Początkowo nasze wyprawy organizowała telewizja BBC wspólnie z londyńskim ZOO, a naszym celem było nie tylko filmowanie zwierząt, lecz także łapanie niektórych z nich. W rezultacie naszym programom nadano nazwę "Zoo Quest" - pisze we wstępie do swojej książki Attenborough.

Zdaniem Marcina Wojtalika z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności brytyjski podróżnik łączył dwie role: zarówno pokazywał świat, jak i bił na alarm. Jego zdaniem Attenborough początkowo niechętnie wchodził w rolę adwokata rzeczywistości. - Być może sam przechodził ewolucję od fascynata przyrody i dobrego dziennikarza do człowieka, który doszedł do wniosku, ze chciałby mieć społeczną spuściznę swojego życia - mówi.

Mówić obrazowo i wrażliwie

Attenborough we wrażliwy sposób potrafił opowiadać o bliskości człowieka i zwierząt. Katarzyna Boni, pisarka i reporterka pisząca o kryzysie klimatycznym i jego konsekwencjach dla nas i świata zwierząt zwraca uwagę, iż ludzie pracujący w podróży muszą dogłębnie poznać miejsce i kulturę, o której piszą. - Jesteśmy przedstawicielami miejsca, które poznajemy - mówi Katarzyna Boni

Taką właśnie osobą był David Attenboough. W miarę upływu czasu nasze zainteresowania poszerzały się i coraz większą rolę w filmach zaczęli odgrywać przedstawiciele ludów napotykanych przez nas w podróżach - pisze w swojej książce brytyjski podróżnik.

Charyzma i skuteczność

- David Attenborough przyciągał publiczność bez względu na czasy, w których przyszło mu żyć - mówi dr Wojciech Lewandowski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Wszedł on do grona "pozytywnych celebrytów", osób które bazują swoją popularność na wiedzy, na zdolności do jej przekazywania i budzeniu zaufania w to, że ich poczynania mają sens - podsumowuje.

Zdaniem Wojciecha Mikołuszki był on postacią kulturotwórczą. Nie budował on jednak swojego wizerunku na autorytecie, ale autentyczności i wierności przyrodzie. - Był frontmanem, twarzą, pokazującą nam zachwyt nad przyrodą, pokazującą nam jej piękno - tłumaczy.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Adrian Bąk

Goście: Wojciech Mikołuszko (dziennikarz i przyrodnik), Katarzyna Boni (dziennikarka i pisarka), dr Wojciech Lewandowski (Uniwersytet Warszawski), Marcin Wojtalik (Instytut Globalnej Odpowiedzialności)

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Wyprawa do Indonezji. Ekspedycja do plemienia Mariasi

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 19:31
Lasy deszczowe Indonezji na półwyspie Ptasiej Głowy. Tutaj cały czas żyje pewnie jeszcze kilkadziesiąt tysięcy osób z plemienia Mariasi. Jednak tylko bardzo niewielu z nich nie zmieniło ciągle swojego trybu życia i nadal mieszka w malutkich wioskach w dolinach między szczytami gór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikropodróże, czyli odkrywanie tkanki miasta

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 00:00
Miasta nie muszą być wyłącznie miejscem pracy, z którego uciekamy przy każdej nadarzającej się okazji. Ich place, ulice i budynki kryją w sobie skarby przeszłości, naznaczonej wspólnym losem ludzi i zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Czekanowski. Kartograf Syberii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 05:35
Dzisiaj mija 145. rocznica śmierci Aleksandra Piotra Czekanowskiego. Geolog, geograf, podróżnik i badacz Syberii, bardziej znany za granicami Polski niż w kraju, zmarł 30 października 1876 roku w Petersburgu. 
rozwiń zwiń