Dom Muzyka Seniora. "To jest po prostu życie"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 13:12
- To miejsce tętni życiem, na przykład organizujemy koncerty edukacyjne, przedszkolaczki siedzą sobie na podłodze. To jest bardzo miłe, bo starsi potrzebują kontaktu z młodzieżą i dziećmi - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Zofia Wit, Honorowa Prezes Fundacji Dom Muzyka Seniora.
Zofia Witowa
Zofia WitowaFoto: PR2/Monika Zając

Choć lato w pełni, w audycji "Rozmowy po zmroku" zaprosiliśmy Państwa do miejsca, które kojarzy się raczej z jesienią – jesienią życia. Odwiedziliśmy bowiem Dom Muzyka Seniora w podwarszawskich Kątach – miejsce, które od blisko dziesięciu lat zapewnia emerytowanym muzykom godną starość.

Posłuchaj
22:52 Rozmowy po zmroku Zofia Wit 6.07.2021.mp3 Zofia Wit o Domu Muzyka Seniora (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Naszą przewodniczką była Zofia Wit – Honorowa Prezes Fundacji Dom Muzyka Seniora, twórczyni i gospodyni miejsca, które służy artystom w najtrudniejszym okresie życia, czyli w wieku podeszłym.

Na patio szemrze fontanna, za oknem lasy sosnowe i łąka. A w środku? 

Jak przystało na dom muzyków, centralnym pomieszczeniem jest salon muzyczny z biblioteką, gdzie rezydenci mogą grać, czytać, rozmawiać. Stoi tam także, wybrany przez Piotra Palecznego fortepian koncertowy oraz instrumenty ofiarowane przez małżeństwo Barbary i Wojciecha Kilarów. Stąd też salon nosi ich imię.

Czytaj także:

Do budowy Zofię Wit zainspirowała wizyta w domu ufundowanym przez Verdiego w Mediolanie, także dobrze znany Dom Aktora w Skolimowie, wreszcie wizyta w DPS-ie. - To były nieporównywalne warunki - przyznała nasza rozmówczyni. - Pomyślałam, dlaczego aktorzy mogą mieć, a my nie?


Maria Koterbska 1200.jpg
"Maria Koterbska swingowała jak nikt inny"

W przedsięwzięcie, obok pierwszych fundatorów  małżeństwa Witów  zaangażowały się różne środowiska, nie tylko muzyki poważnej, także artyści jazzowi i reprezentujący muzykę rozrywkową. 

- 13 czerwca 2013 roku przyjechała do nas pierwsza pensjonariuszka - opowiadała Zofia Wit. - Z tym, że dużo wcześniej musiałam mieć zespół ludzi. Ponad 420 osób skorzystało z naszej opieki od 2013 roku.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Zofia Wit (Honorowa Prezes Fundacji Dom Muzyka Seniora

Data emisji: 6.07.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Aktywne życie na emeryturze. "Nie wyobrażam sobie siedzieć i patrzeć na liście"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 12:39
Po 37 latach kierowania Domem Kultury i przejściu na zasłużony odpoczynek, nasz bohater wciąż zachowuje młodość i pogodę ducha. Jego pasją jest wytwarzanie instrumentów ludowych, natomiast kierowanie i granie w ludowym zespole "Małanka" powołaniem. - Dobrze jest, nie narzekam. Tylko chodzi o to, żeby zdrowie mieć - mówi Sergiusz Łukaszuk z Bielska Podlaskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tworzeniu wiek nie ma znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 23:15
Zdarza się, że potrzeby twórcze odczuwało się niby "od zawsze", jednak nie było czasu na ich realizację, a różne czynniki blokowały kreatywność. Dopiero w późniejszym okresie życia pojawiła się szansa, by się w sztuce sprawdzić. Najpierw jednak trzeba poznać warsztat, zasady kompozycyjne, materiały i ich specyfikę. A także trzeba wiedzieć, po co nam, ludziom, jest ta sztuka potrzebna, co nas w niej najbardziej pociąga, jak chcemy jej użyć w sensie metaforycznym i dosłownym. Po prostu – czy jest się wystarczająco dorosłym, by zająć się sztuką?
rozwiń zwiń