REKLAMA

Głos przeszłości. Jakie znaczenie ma historia mówiona?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 22:00
W "Rozmowach po zmroku" zastanowiliśmy się nad tym, w jaki sposób historia mówiona zmieniła historiozofię i postrzeganie przeszłości. Rozmawialiśmy o tym z naszymi gośćmi: Adrianną Kapałą i Dominikiem Czapigo.
Duży udział w rozwoju historii mówionej ma Polskie Radio
Duży udział w rozwoju historii mówionej ma Polskie RadioFoto: Shutterstock/Cuson

"Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej", uznawana za jedną z najbardziej znaczących książek dotyczących historii mówionej i przełomowa w postrzeganiu historii, ukazała się właśnie po raz pierwszy w Polsce nakładem Centrum Archiwistyki Społecznej. Jej autorami są brytyjscy historycy, badacze i praktycy historii mówionej Paul Thompson i Joanna Bornat. Duży udział w rozwoju historii mówionej ma oczywiście Polskie Radio.

Autorzy książki zastanawiają się m.in. nad tym, co stanowi istotę metody historii mówionej jako źródła wiedzy i jakie są jej relacje z innymi dyscyplinami. Publikacja zawiera również przegląd projektów, realizowanych w różnych zakątkach świata, z wykorzystaniem historii mówionej.

"Chcieliśmy, aby ta książka miała charakter zarówno praktyczny, jak i filozoficzny. Przedstawiamy obszerny przegląd głównych cech historii mówionej i narracji biograficznych oraz ich roli społecznej i historycznej, korzeni, rozwoju i popularyzacji na całym świecie, wreszcie – kwestii dotyczących natury pamięci jako źródła danych i jej związków z poczuciem »ja«, doświadczeniem i tożsamością" - czytamy we wstępie.

Audycja była rozmową m.in. o tym, jak historia mówiona zmieniła historiozofię i postrzeganie przeszłości. W Polsce i na świecie takie ujęcie historii (poprzez opowieść zwykłego człowieka, uczestnika zdarzeń) jest coraz bardziej doceniane i popularne.


Posłuchaj
27:34 2022_02_03 21_30_31_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Głos przeszłości. Jakie znaczenie ma historia mówiona? (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Adrianna Kapała i Dominik Czapigo

Data emisji: 3.02.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:46
- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weronika Naszarkowska-Multanowska: zawsze budowałam mikroświaty

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 08:00
- Staram się, żeby moje obrazy były komunikatywne, nawet nie nadaję im tytułów. Inaczej jest z rysunkami. Dużo czytam, wręcz nałogowo, słowa wiecznie wokół mnie wirują. One nadają kolejną płaszczyznę tym prostym obrazkom - mówiła w Dwójce Weronika Naszarkowska-Multanowska, malarka i autorka książki "Zaraza. Notatnik malarki".
rozwiń zwiń