REKLAMA

Dokumentalista na wojnie. Obraz Ukrainy w filmie dokumentalnym

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 08:00
Telewizja i internet zalewają nas obrazami wojny na Ukrainie. Koncentrują się przy tym na bieżących wydarzeniach - pokazują zniszczoną infrastrukturę, dramat uchodźców, a ostatnio masakrę cywilów na przedmieściach Kijowa.
Twórcy filmów dokumentalnych szerzej niż dziennikarze newsowi pokazują obraz wojny na Ukrainie
Twórcy filmów dokumentalnych szerzej niż dziennikarze newsowi pokazują obraz wojny na UkrainieFoto: Shutterstock/Oleksandr Polonskyi

Perspektywa filmowców jest tymczasem o wiele szersza. To, co dzieje się teraz, wpisują w kontekst Majdanu, rosyjskiej aneksji Krymu i wojny w Donbasie.

Jaki obraz wojny się z tego wyłania? Rozmawialiśmy o tym z Grzegorzem Brzozowskim - dokumentalistą i krytykiem filmowym - oraz Arturem Liebhartem - dyrektorem festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj
26:22 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku 2022_04_05-21-33-14.mp3 Dokumentalista na wojnie. Obraz Ukrainy w filmie dokumentalnym (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Niedawno powstał m.in. film "Two Weeks in Ukraine". Krótkometrażowy dokument Filipa Janerki pokazuje życie dwóch Ukrainek przed i po inwazji rosyjskiej, ale również odczucia, jakie zapewne towarzyszą nam wszystkim - niepewność, złość, irytacja. Bohaterki filmu z obawy o życie swoich rodzin nie pokazują w filmie twarzy, a ich imiona nie są ujawniane.

"Two Weeks in Ukraine" obrazuje indywidualne tragedie uchodźców z Ukrainy, którzy pozostawili za naszą wschodnią granicą swoje rodziny i znajomych, swoje całe poprzednie życie. Jednocześnie spotykamy się z ogromnym wsparciem dla nich ze strony m.in. zwykłych Polaków czy organizacji pozarządowych.

- Trudno powiedzieć, dlaczego filmowiec wybiera taką drogę - dokumentalisty, jednak taka jest nasza droga i nie mogliśmy w związku z tym nie wypowiedzieć się (na nasz filmowy sposób) na temat wojny na Ukrainie - piszą autorzy dokumentu.

[wykorzystano opis producenta filmu]

Zobacz film "Two Weeks in Ukraine":

[YouTube/KOVA PRODUCTIONS]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Grzegorz Brzozowski (dokumentalista i krytyk filmowy) oraz Artur Liebhart (dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity)

Data emisji: 5.03.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Natalia Polowynka: to jest wojna niemyślenia

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 11:00
- Najważniejsze, żeby być człowiekiem, a nie krok za krokiem stawać się jakby nieżywym. Z tego powstaje wojna, teraz też ona z tego powstała. To jest wojna niemyślenia, odejścia od świadomości, ona chce złamać tę część ludzkości, która jest świadoma swojego życia, siebie, ziemi, przeznaczenia - mówiła w Dwójce ukraińska artystka Natalia Polowynka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Grzegorz Motyka: naturalnie sympatyzujemy z Ukraińcami [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 13:05
- Jest w polskim kodzie bardzo głęboko zapisane, że jeżeli słyszymy, że ktoś się broni, że robi powstanie, to w sposób naturalny z nim sympatyzujemy. Nie bardzo nawet wgłębiając się kto, przeciwko komu i dlaczego. Wiele osób w Polsce z tego powodu się zżyma, a ja przyznam szczerze, że bardzo lubię ten fragment naszego polskiego etosu - stwierdził w rozmowie z Robertem Mazurkiem prof. Grzegorz Motyka, historyk specjalizujący się w XX-wiecznych dziejach Ukrainy.
rozwiń zwiń