Paweł Klecki - znany jako legendarny dyrygent, zapomniany jako kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 08:00
Partytury jego utworów, odnalezione po latach w podziemiach La Scali, opracowuje i przygotowuje do wykonania muzykolog, długoletni szef Festiwalu Tansmana w Łodzi - Andrzej Wendland. Natomiast Wojciech Wendland, historyk, pracuje nad biografią Pawła Kleckiego. Warto przypomnieć, że artysta pochodził z Łodzi, był przyjacielem Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima.
La Scala
La ScalaFoto: Shutterstock/Olena Znak

8 października Andrzej Boreyko zadyrygował w Filharmonii Narodowej jednym z zapomnianych utworów Pawła Kleckiego - Capriccio op. 24.

W audycji wspomniani goście omówili biografię wielkiego dyrygenta i zapomnianego kompozytora, przybliżali jego muzykę i zdradzili najbliższe plany związane z poznawaniem twórczości Pawła Kleckiego.

***

Jak czytamy w nocie w Encyklopedii PWN dotyczącej tego zapomnianego twórcy, Paweł Klecki urodził się 21 marca 1900 roku w Łodzi. Zmarł 5 marca 1973 r. w Liverpoolu. W 1939 roku wyemigrował do Szwajcarii. Prowadził wiele znanych orkiestr symfonicznych w Europie (Genewa, Paryż, Mediolan, Liverpool), Stanach Zjednoczonych (Dallas) i Izraelu. Jest twórcą utworów symfonicznych, kameralnych i pieśni.

- Paweł Klecki wydawał swoje kompozycje u najlepszych wydawców niemieckich. Niestety, gdy w 1933 roku Hitler doszedł do władzy, utwory polskiego artysty uznano za "sztukę zdegenerowaną" i zostały publicznie spalone – mówił na antenie Dwójki Andrzej Wendland, dyrektor Tansman Festival.

O kunszcie twórczości kompozytorskiej światowej sławy dyrygenta można było się przekonać podczas finału festiwalu w Filharmonii Łódzkiej, w ramach którego swą premierę miało m.in. wykonanie polskie jego Sinfonietty na orkiestrę smyczkową. Równie fascynująca, jak burzliwe losy Pawła Kleckiego, jest historia dotycząca odnalezionych rękopisów jego utworów.

Posłuchaj
29:57 Dwojka Rozmowy po zmroku 2022_10_17-21-29-38.mp3 Paweł Klecki - znany jako legendarny dyrygent, zapomniany jako kompozytor (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Stylińska

Goście: Andrzej Wendland i Wojciech Wendland

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 21.30

djr/kor/mg

Czytaj także

Aleksander Tansman - barwna rocznica urodzin w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 11:15
- Za każdym razem ten utwór trochę inaczej wypada. Symfonia koncertująca Aleksandra Tansmana to pozycja bardzo ciekawa - gościem "Poranka Dwójki" była Maria Machowska, skrzypaczka, ​koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugeniusz Knapik: "Moby Dick" to moje wyznanie wiary, credo artystyczne

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 14:05
- Nie ma lepszej formy doświadczenia i rozwijania wyobraźni niż śledzenie, jak dźwięk wypełnia przestrzeń - mówił w Dwójce Eugeniusz Knapik, odnosząc się do swojej pracy przy wykonaniu "La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ" Oliviera Messiaena. - Ale nie przestrzeń akustyczną, bo dźwięk dla mnie w tym sensie niewielkie ma znaczenie, ale jak jest on nośnikiem treści - precyzował.
rozwiń zwiń