"Dwa Teatry" 2023. Reżyser słuchowiska nagrodzonego Grand Prix: wydawało się to karkołomne

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 09:39
- Uchwyciliśmy gdzieś historię, ale wydawała się ona karkołomna w opowiedzeniu. Uratował nas wywiad z Hanną Krall, w którym opowiada ona po kolei, co się działo, ale nie wartościuje. Poza tym Hanna Krall fantastycznie mówi, co w działalności radiowej jest bezcenne - mówił w Dwójce Mikołaj Szczęsny, reżyser i współscenarzysta słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik", które zdobyło Grand Prix XXII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2023".
Twórcy słuchowiska Post mortem. Historia Zofii Dwornik
Twórcy słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik"Foto: Cezary Piwowarski/PR
  • W poniedziałek zakończył się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2023".
  • Podczas gali finałowej w Zamojskim Domu Kultury ogłoszono tegorocznych laureatów.
  • Twórcy nagrodzonych słuchowisk i spektakli byli gośćmi specjalnego wydania audycji "Rozmowy po zmroku".

Twórcy słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" sięgnęli do historii równoległej, dwóch życiorysów: Andrzeja Wajdy, który stracił ojca w Katyniu, i Zofii Dwornik, która przeżyła taką samą tragedię, ale ta historia długo pozostawała nieznana.

Ze szkoły filmowej do więzienia

- To słuchowisko zrealizowało Radio Łódź wspólnie z Muzeum Tradycji Niepodległościowej w Łodzi, którego jestem pracownikiem i które od pięciu lat inicjuje słuchowiska radiowe poświęcone Łodzi i osobom związanym z tym miastem. Poznałem historię Zofii Dwornik, która siedziała w więzieniu znajdującym się obecnie pod opieką Muzeum Tradycji Niepodległościowej - tłumaczył Sebastian Adamkiewicz, współautor tekstu.

Jak dodał, początkowo historia Zofii Dwornik nie odróżniała się od historii setek innych kobiet osadzonych w więzieniu pamiętającym carskie czasy. - W trakcie kwerendy źródłowej udało mi się znaleźć notatki Andrzeja Wajdy do filmu "Katyń", gdzie wraca on do sprawy Zofii Dwornik, jego koleżanki z roku na łódzkiej Filmówce. Któregoś dnia zadzwonił do mnie Mikołaj, że wpadł na jeszcze jeden trop - wspominał Sebastian Adamkiewicz.

Posłuchaj
54:35 Dwójka Rozmowy po zmroku dwa teatry finał 19.06.2023.mp3 Rozmowa z laureatami XXII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2023" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Tym tropem był wspomniany wywiad z Hanną Krall, który przeprowadził Michał Nogaś. - Wtedy wszystkie klocki zaczęły się nam powoli układać - stwierdził Mikołaj Szczęsny.

"Post mortem. Historia Zofii Dwornik" z workiem nagród

Oprócz Grand Prix nagrodzeni zostali również twórcy słuchowiska: za tekst - Sebastian Adamkiewicz, reżyserię - Mikołaj Szczęsny, realizację akustyczną - Andrzej Papajak, muzykę - Marcin Nenkę i Sandra Korzeniak - za tytułową rolę aktorską. 

Nagrodzeni w innych kategoriach

W kategorii spektakli telewizyjnych nagrodę główną otrzymał "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego, w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży otrzymał utwór "Inwazja robotów" Andrzeja Bajguza. 

Nagrodę imienia Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymały: słuchowisko Radia Koszalin "Fedrus. Pisarz niewolnik" Jarosława Banasia i Radia Kraków "Porwanie Baltazara Gąbki" Stanisława Pagaczewskiego.

Łukasz Lewandowski został nagrodzony za reżyserię słuchowiska "Taki, co umiera" Magdaleny Miecznickiej. Za muzykę do tego słuchowiska nagrodę imienia Janusza Hajduna otrzymał Andrzej Izdebski. Utwór został zgłoszony przez Program 2 Polskiego Radia.

Ingmar Villqist otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny za słuchowisko "Niebo" zgłoszony przez Program Pierwszy Polskiego Radia. Zdzisław Wasilewski został nagrodzony za realizację akustyczną słuchowiska "Mesjasz, Bruno Schulz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Bartłomiej Topa został uznany za najlepszego aktora za rolę w słuchowisku "Sidła" w reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Grażyny Misiorowskiej w słuchowisku "Stara kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza w reżyserii Przemysława Tejkowskiego.

Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymuje słuchowisko "Obrazki Litewskie" Hercusa Kunciusa w reżyserii Marii Brzezińskiej.

Nagrodzonych słuchowisk możesz posłuchać na stronie dwateatry.polskieradio.pl

W konkursie w tym roku rywalizowało 28 realizacji radiowych, w tym 9 dla dzieci oraz 16 produkcji telewizyjnych.

"Dwa Teatry"

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek

Data emisji: 19.06.2023

Godz. emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Tomasz Borkowski: to jak najlepszy aperitif

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 13:15
- Tutaj nie ma przypadkowych ludzi. Na spotkania z twórcami przychodzą ci, którzy chcą tutaj być. To już jest jakimś asumptem do tego, żeby było dobrze. Potem rozmawiają z nami szczerze i z zainteresowaniem. Trzeba pamiętać, że mówimy o Teatrze Polskie Radia i Teatrze Telewizji. Jest to nisza, tak jak piosenka o miłości – mówił w studiu plenerowym Dwójki na Festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2023" aktor Tomasz Borkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody radiowe festiwalu "Dwa Teatry" 2023 w Zamościu przyznane! [POSŁUCHAJ NAGRODZONYCH SŁUCHOWISK]

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 21:21
Słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza oraz spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego, w reżyserii Igora Gorzkowskiego, zdobyły Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Zapraszamy do posłuchania nagrodzonych słuchowisk.
rozwiń zwiń