Historia ludzkości do poprawki? Spotkanie z prof. Davidem Wengrowem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 22:00
Gościem tego wydania "Rozmów po zmroku" był prof. David Wengrow, współautor książki "Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: iurii/shutterstock.com

"Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości"

Nasi pradawni przodkowie mieli bardzo dobrze rozwinięty zmysł polityczny. To zaś pozostaje w radykalnej opozycji do sposobu, w jaki zwykle myślimy o prehistorycznym człowieku. Przyzwyczailiśmy się bowiem wyobrażać sobie pradawnych ludzi jako prostych, by nie powiedzieć głupich. Albo naiwnych. Albo dzikich i brutalnych. Być może było jednak zupełnie inaczej. Być może funkcjonowali oni w społeczeństwach, które miały o wiele lepszą od ludzi współczesnych świadomość tego, w jaki sposób zmieniać społeczne ustalenia - twierdzi prof. David Wengrow, archeolog i współautor książki "Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości".

Nasze rozumienie dzisiejszego świata

Jakie świadectwa archeologiczne i antropologiczne przemawiają na korzyść takiego sposobu myślenia? W jaki sposób wpływa to na nasze rozumienie dzisiejszego świata? O tym osobiście opowiedział w audycji prof. David Wengrow.


Posłuchaj
28:08 2024_01_23 21_30_12_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Historia ludzkości do poprawki? Spotkanie z prof. Davidem Wengrowem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 23.01.2024

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Tomasz Barański - archeologia i arabistyka

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 22:00
Tomasz Barański jest jednym ze 100 wyróżnionych w tym roku młodych badaczy, którym w ramach programu "Start" Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała stypendia w wysokości 30 tys. zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nea Pafos. Jak funkcjonowała antyczna metropolia?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 20:47
Nea Pafos powstało w czasach hellenistycznych, na przełomie IV i III wieku p.n.e. i było zamieszkiwane do połowy I tys. n.e., pełniąc funkcję głównego ośrodka - stolicy wyspy. Zrozumienie tego jak wyglądały i funkcjonowały antyczne metropolie ułatwiają cyfrowe, trójwymiarowe rekonstrukcje starożytnych miast. Taki projekt kończą właśnie specjaliści z trzech polskich uczelni. 
rozwiń zwiń