"Hanka. Opowieść o awansie". Maciej Jakubowiak: to historia milionów polskich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 10:10
- Zacząłem myśleć o napisaniu tej książki, dlatego że była to historia moja i mojej rodziny. Chciałem poukładać sobie te rzeczy w głowie. Jednak historia własnej rodziny to jeszcze nie jest dobry powód, żeby taką książkę publikować. Odważyłem się na to, gdy zrozumiałem, że to nie jest w żadnym stopniu wyjątkowa historia - mówił w Dwójce Maciej Jakubowiak, autor książki "Hanka. Opowieść o awansie".
W książce Hanka. Opowieść o awansie Maciej Jakubiak mówi o polskim powojennym awansie społecznym, ale i o tym, dlaczego zdecydował się opowiedzieć tę historię
W książce "Hanka. Opowieść o awansie" Maciej Jakubiak mówi o polskim powojennym awansie społecznym, ale i o tym, dlaczego zdecydował się opowiedzieć tę historięFoto: Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach
  • W swoim autobiograficznym eseju Maciej Jakubowiak opowiada o awansie społecznym osiąganym na przestrzeni kilku pokoleń.
  • - To historia podzielana przez, wydaje mi się, miliony rodzin w Polsce - twierdzi autor książki "Hanka. Opowieść o awansie".
  • - Dla mnie to przede wszystkim niezwykle szczera i poruszająca historia rodzinna, o matce, babce, dziadku. Historia rodziny najzwyklejszej, jak to tylko możliwe - przekonuje z kolei Aldona Łaniewska-Wołłk, która prowadziła to wydanie audycji "Rozmowy po zmroku".

"Hanka. Opowieść o awansie" to autobiograficzny esej, którego tematem jest awans społeczny osiągany na przestrzeni kilku pokoleń.

Maciej Jakubowiak o historii ostatnich stu lat

- Przez ostatnich sto lat rodziny pozbawione jakiegokolwiek wykształcenia lub dysponujące tylko podstawowym wykształceniem, żyjące w bardzo trudnych warunkach materialnych, w ciągu 2-3 pokoleń radykalnie zmieniły swój sposób życia. Wydaje mi się, że jest to historia podzielana przez miliony rodzin w Polsce - stwierdził Maciej Jakubowiak.

W tym tekście może więc przejrzeć się spora część nas. - Różne badania pokazują, że spośród osób żyjących obecnie w Polsce mniej więcej 1/3 deklaruje, że żyje na wyższym poziomie niż ich rodzice, a już na pewno dziadkowie. Wydaje się, że to jest prosta deklaracja, natomiast ma to też bardzo praktyczne konsekwencje i wydaje mi się, że tłumaczy też wiele rzeczy, które dla nas w Polsce wciąż pozostają zagadkowe - tłumaczył gość Dwójki.

"Hanka. Opowieść o awansie" - książka osobista i uniwersalna zarazem

W swojej książce Maciej Jakubowiak mówi o polskim powojennym awansie społecznym, ale i o tym, dlaczego zdecydował się opowiedzieć tę historię. Jednym z powodów była chęć zatrzymania życia bohaterów, bo to był jedyny sposób, by nie przepadli w "mrokach dziejów". Nic bowiem swoim życiem ważnego nie dokonali, byli nieistotni dla świata, ale istotni dla najbliższych.


Posłuchaj
27:56 2024_02_27 21_30_28_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Maciej Jakubowiak o swojej książce "Hanka. Opowieść o awansie" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Najpierw była Albina. Skończyła parę klas w wiejskiej szkole, na więcej nie pozwolił jej ojciec. Potem Hanka – już z maturą, pracowniczka biurowa kopalni, w młodości nawet sportsmenka. A po Hance – Maciek, absolwent dobrych studiów, miejska inteligencja. Pozornie brzmi to jak modelowa historia awansu na tle XX wieku. Jednak przez kolejne strony tego autobiograficznego eseju przewija się niepokojące pytanie: czy to rzeczywiście był awans? Bo przecież żeby mówić o swoim lepszym życiu, trzeba założyć, że poprzednie było gorsze. A kiedy uznaje się, że wreszcie zostało się kimś, to zakłada się przy tym milcząco, że poprzednicy w sztafecie pokoleń byli nikim.

Maciej Jakubowiak na warsztat bierze swoją rodzinę, ale własna historia jest dla niego punktem wyjścia do przyjrzenia się awansowi społecznemu w szerszym ujęciu. Jaką rolę naprawdę odgrywają w nim edukacja, państwo, praca? Co nam po nim zostaje: opowieści rodziców i dziadków, stosunek do pieniędzy i podróży, a może brzuch? I jak opisać to, że choć jest lepiej, to może nie do końca się udało?

[opis wydawcy]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Maciej Jakubowiak (autor książki "Hanka. Opowieść o awansie")

Data emisji: 27.02.2024

Godz. emisji: 21.30

mgc/pg/mo

wmkor

Czytaj także

Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego. Wyróżniono książkę "Pińskie błota"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 04:01
Książka "Pińskie błota" Sławomira Łotysza wyróżniona Nagrodą Historyczną miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego. Publikacja przedstawia Polesie okresu II RP z perspektywy znaczenia tego obszaru dla ochrony środowiska. Opisuje też zależności między naturą a technologią i polityką. Gala wręczenia Nagrody Moczarskiego odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjska rzeczywistość. W audycji "Posłowie" o książkach Szyszkina i Kurkowa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 10:16
- Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć o tym, jak żyje się w Rosji, to powinien sięgnąć do Szyszkina. Wnioski, które płyną z lektury, są jednak bardzo smutne - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i krytyk Łukasz Orbitowski. 
rozwiń zwiń