Jerzy Sosnkowski - w cieniu brata generała. "Moją fascynację wywołały felietony architektoniczne"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 13:25
- Jest to bardzo specyficzna postać, do niedawna kompletnie nieznana, z wyjątkiem wąskiej grupy fachowców od architektury modernistycznej, głównie za sprawą kina Atlantic w Warszawie, którego był współprojektantem - mówił w Dwójce Dariusz Błaszczyk, autor książki "Brat Generała. Jerzy Sosnkowski (1893-1954). Architekt, projektant wnętrz, rysownik, pisarz…".
Książka o Jerzym Sosnkowskim to pierwsza pełna, udokumentowana i bogato ilustrowana prezentacja twórczości i losów tej interesującej postaci. Nz. autor Dariusz Błaszczyk
Książka o Jerzym Sosnkowskim to pierwsza pełna, udokumentowana i bogato ilustrowana prezentacja twórczości i losów tej interesującej postaci. Nz. autor Dariusz BłaszczykFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR2
  • Książka o Jerzym Sosnkowskim to pierwsza pełna, udokumentowana i bogato ilustrowana prezentacja twórczości i losów tej fascynującej postaci polskiej kultury, sztuki i architektury dwudziestolecia międzywojennego.
  • Utalentowany brat gen. Kazimierza Sosnkowskiego zajmował się różnymi dyscyplinami sztuki – był architektem, projektantem wnętrz, scenografii, reklam, ilustratorem, pisał utwory poetyckie, opowiadania fantastyczne, opowiadania dla dzieci i reportaże.
  • Autorem monografii jest Dariusz Błaszczyk, ceniony reżyser słuchowisk radiowych, laureat Festiwalu "Dwa Teatry" oraz twórca wystawy o dorobku Jerzego Sosnkowskiego w Domu Polskim w Buenos Aires zorganizowanej jesienią 2023 r. przez Ambasadę Polską w Argentynie ramach akcji "Semana de la Cultura Polaca".

Jerzy Sosnkowski - pierwsze określenie, jakie pojawia się przy jego nazwisku brzmi "brat generała" (mowa o gen. Kazimierzu Sosnkowskim). Taki jest zresztą tytuł monografii Dariusza Błaszczyka o tym przedwojennym architekcie, grafiku, projektancie mebli, założycielu i redaktorze czasopisma "Wnętrze", a także pisarzu.

Jerzy Sosnkowski bohaterem monografii

- Na studiach i po studiach zajmowałem się Juliuszem Żórawskim, gwiazdą polskiej architektury międzywojennej, nazywanym często polskim Le Corbusierem. Przy okazji badania przez wiele lat Żórawskiego i kręgu architektów z nim związanych co i rusz pojawiała się właśnie postać Jerzego Sosnkowskiego, która była o tyle intrygująca, że początkowo brałem go za kogoś pobocznego - zdradził Dariusz Błaszczyk, autor książki o Jerzym Sosnkowskim.

Jego spojrzenie zmieniła lektura felietonów architektonicznych autorstwa młodszego brata generała Sosnkowskiego. - Robiąc różnego rodzaju research i poszukiwania naukowe związane z modernizmem i architektami związanymi z Juliuszem Żórawskim, zacząłem się napotykać w gazetach i czasopismach na felietony Jerzego Sosnkowskiego. Byłem coraz bardziej zdziwiony, bo widać było, że on bardzo szeroko traktuje tematy kulturalne, estetyczne, urbanistyczne itd. - wymieniał gość Dwójki.

Ważna postać artystycznej bohemy II RP

Jerzy Sosnkowski brał czynny udział w odbudowie Polski po 1918 roku, będąc także barwnym uczestnikiem i kreatorem środowiska artystycznej bohemy dwudziestolecia międzywojennego.

Jerzy Sosnkowski, neon PIŁSUDSKI (1935) - rekonstrukcja kolorystyczna Jacek Zamojski (ARNEON) Jerzy Sosnkowski, neon PIŁSUDSKI (1935) - rekonstrukcja kolorystyczna Jacek Zamojski (ARNEON)

- Z lektury wspomnianych felietonów widać, że była to postać bardzo oczytana, że to był erudyta. Właściwie we wszystkim, o czym pisał, nawet jeżeli nie było to związane z architekturą, czuło się oko architekta. Nawet modę opisywał jako architekturę stroju - podkreślał Dariusz Błaszczyk.


Posłuchaj
28:00 Dwójka rozmowy po zmroku 26.03.2024.mp3 Rozmowa z Dariuszem Błaszczykiem, autorem książki "Brat Generała. Jerzy Sosnkowski (1893-1954). Architekt, projektant wnętrz, rysownik, pisarz" (Rozmowy po zmroku) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Dariusz Błaszczyk (reżyser, historyk sztuki, autor książki "Brat Generała. Jerzy Sosnkowski (1893-1954). Architekt, projektant wnętrz, rysownik, pisarz")

Data emisji: 26.03.2024

Godz. emisji: 19.30

pg/mo/wmkor

Czytaj także

Marian Lalewicz. Architekt, nauczyciel, komendant

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 05:45
147 lat temu w Wyłkowyszach przyszedł na świat Marian Lalewicz, profesor Politechniki Warszawskiej, autor projektów wielu budynków w Polsce i Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Noakowski. "Profesor Noakowski cały czas rysował"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 05:38
Jednym z polskich artystów-wizjonerów był Stanisław Noakowski, zwany Matejką lub Chopinem architektury, choć nie miał ścisłego wykształcenia architekta. Dzisiaj mija 157. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń