Szlifierz słów. Wspomnienie o Stanisławie Kasprzysiaku

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 09:00
- Tłumacz. Za tym kryje się bardzo bogata, trochę tajemnicza osobowość. Dla mnie to był humanista, człowiek ogromnej wiedzy. To był ktoś, kto miał swój sposób widzenia świata. Wielbił Greków. Żył bardzo uważnie w świecie aktualnym, ale patrzył wstecz - mówił o Stanisławie Kasprzysiaku poeta Adam Zagajewski.
Audio
  • Wspomnienia o Stanisławie Kasprzysiaku. Katarzyna Otwinowska, jego córka oraz przyjaciele: Janusz Majewski, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Maszyna do pisania
Maszyna do pisania Foto: IAR

Z wykształcenia był architektem. Wiele lat jako rysownik pracował na stanowiskach archeologicznych we Włoszech. Projektował także scenografię. W audycji "Rozmowy po zmroku" wspominaliśmy tłumacza Stanisława Kasprzysiaka.

W jego dorobku translatorskim znajduje się przekład około 50 książek wybitnych włoskich pisarzy. Oprócz wspomnianego Cesarego Pavesego, tłumaczył m.in. Leopardiego, Lampedusę, Calasso, Chiaromontego, Ceronettiego. Pisał o nich wnikliwe eseje.


zjazd_szczecin1200.jpg
"Nie było kogoś na miarę Mandelsztama". Polscy pisarze i stalinizm

Zasadniczy wpływ na Stanisława Kasprzysiaka mieli jego rodzice. - Byli nauczycielami z pasji, społecznikami - wspominała swoich dziadków Katarzyna Otwinowska, wnuczka Edwarda i Bronisławy Kasprzysiaków. - Dziadek zginął w czasie wojny. Zdołał zasłużyć się dla szkolnictwa w Zamościu i dosłownie zbudował szkołę. Babcia w czasie wojny prowadziła komplety. Zdobyła wiedzę na temat zielarstwa i pod tym pretekstem prowadziła lekcje polskiego - wspominała.

Przyjaciel ze studiów i współlokator, a potem reżyser Janusz Majewski dzielił ze Stanisławem liczne pasje. - Z natury rzeczy był człowiekiem obowiązkowym. Świetnie rysował. Karmiliśmy się klasykami, Staszek odkrył Stedhala i zaczęliśmy się w nim rozczytywać. I tak kolejno innych klasyków. Wchłonęliśmy dzieła klasyków literatury światowej - opowiadał.

Włoskie pasje Kasprzysiaka związały nie tylko jego, ale całą rodzinę z Italią. - Praca z nim była przyjemnością. I zwiedzanie. Bardzo się sumiennie przygotowywał do takich podróży. Zjechaliśmy całe Włochy. Najważniejszym dla niego miejscem było Recanati związane z Leopardim - mówiła córka tłumacza. - W Leopardim ojca uwiodła samotność w cierpieniu i powaga cierpienia, nieszczęścia i udręki.

W audycji Stanisława Kasprzysiaka wspominała jego córka - Katarzyna Otwinowska oraz przyjaciele: Janusz Majewski, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk.

Z nagrań archiwalnych Polskiego Radia przypomnieliśmy wypowiedzi Stanisława Kasprzysiaka.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Rozmawiała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Katarzyna Otwinowska (córka), Janusz Majewski, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk (przyjaciele)

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 21.30

uk

Czytaj także

Prawdziwy humanista

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 08:01
Wspomnienie o prof. Andrzeju Tomaszewskim - architekcie, urbaniście, historyku architektury, specjaliście w dziedzinie ochrony zabytków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cudowna nowoczesność słoweńskiej architektury

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 08:28
Słoweńska architektura cieszy się wielkim uznaniem w Europie. Tajemnice jej sukcesu zdradza nieco wystawa we wrocławkim Muzeum Architektury.
rozwiń zwiń