"U Haydna znajduję wszystko". Radiowe opowieści Julii Hartwig

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:00
"Joseph Haydn to mój ulubiony kompozytor. Płyty z jego muzyką mam zawsze pod ręką. W jego twórczości znajduję wszystko, co pomaga żyć" - mówiła kiedyś w Dwójce wybitna poetka. W audycji przypomnieliśmy najciekawsze radiowe wypowiedzi zmarłej 14 lipca Julii Hartwig.
Audio
  • Wypowiedzi Julii Hartwig z radiowych archiwów - fragmenty audycji Doroty Gacek (Strefa literatury/Dwójka)
Julia Hartwig
Julia HartwigFoto: PAP/Rafał Guz

Julia Hartwig1200.jpg
Julia Hartwig nie żyje. "Była prawdziwą damą"

Obchodzisz urodziny/ urodziny sierpniowe pod spadającymi gwiazdami/To "Łzy świętego Wawrzyńca"/łzy oczyszczone z cierpienia - pisała w jednym z wierszy z tomu "Bez pożegnania" Julia Hartwig. W poniedziałek 14 sierpnia obchodziłaby 96. urodziny. Odeszła 14 lipca - jak napisała jej córka Daniela - "we śnie i z uśmiechem na twarzy. Odeszła spokojnie i godnie, tak jak żyła".

Przez wiele lat Julia Hartwig obdarowywała słuchaczy Dwójki opowieściami: o swoim życiu, podróżach, ludziach, których spotkała, ulubionych pisarzach, kompozytorach, malarzach, dzieliła się refleksjami na temat sensu i tajemnic poezji. W audycji przypomnieliśmy fragmenty rozmów z poetką, a także jej odpowiedzi na tzw. "Kwestionariusz Prousta". Julia Hartwig mówiła m.in. o swoich pierwszych wierszach, ojcu, ulubionych miejscach, pierwszym wrażeniu, jakie zrobiła na niej Ameryka, ale też o ideale mężczyzny i kobiety.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Przygotowała:  Dorota Gacek

Z nagrań archiwalnych: Julia Hartwig (poetka)

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Paradoksy i wzruszenia. 85. urodziny Krystyny Miłobędzkiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 10:00
- Dramatyczne i szczęśliwe chwile życia obywają się bez słów. Rzeczy ważne dzieją się między jednym krzykiem a drugim, ale w środku jest cisza. Pocieszam się, że pisanie jest dla mnie nauką mówienia - mówiła w archiwalnym nagraniu poetka, która 8 czerwca kończy 85 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Owoce życia Julii Hartwig

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 11:00
- Jej warsztat twórczy nieustanie się rozwija, cały czas jest w fazie postępu - mówił w Dwójce poeta i krytyk literacki Janusz Drzewucki. Rozmawialiśmy o późnej twórczości Julii Hartwig i jej najnowszym tomie poetyckim "Zapisane".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Świetlicki: zadziorny jestem i nie mija mi to z wiekiem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:30
– Taki mam charakter, ale to nie bierze się z jakiegoś defektu. To czasy powodują tę zadziorność, a ponieważ czasy robią się coraz gorsze, wiersze są coraz zadziorniejsze – mówił poeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Takie byłyśmy bohaterki". Wanda Chotomska w konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 14:40
Co ranny żołnierz może zrobić z końskiego włosia, dwóch szczoteczek do zębów oraz srebrnej dwuzłotówki? Wojennych wspomnień zmarłej 2 sierpnia 2017 r. Wandy Chotomskiej słuchaliśmy z nagrań archiwalnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń