"Takie byłyśmy bohaterki". Wanda Chotomska w konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 14:40
Co ranny żołnierz może zrobić z końskiego włosia, dwóch szczoteczek do zębów oraz srebrnej dwuzłotówki? Wojennych wspomnień zmarłej 2 sierpnia 2017 r. Wandy Chotomskiej słuchaliśmy z nagrań archiwalnych Polskiego Radia.
Audio
  • Wanda Chotomska o swojej rodzinie i najwcześniejszych wspomnieniach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Wanda Chotomska o pierwszych dniach wojny (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Wanda Chotomska o czasie Powstania Warszawskiego (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Wanda Chotomska o okresie powojennym i poznaniu Mirona Białoszewskiego (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Wanda Chotomska o współpracy z Mironem Białoszewskim i swojej popularności (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Wanda Chotomska w 2014 r.
Wanda Chotomska w 2014 r.Foto: PAP/Tomasz Gzell

W okresie niemieckiej okupacji nastoletnia Wanda Chotomska miała swój udział w walce podziemnej. Wraz z koleżankami kolportowała tajne gazetki. – Chowało się je pod bluzkę, a zimową porą do butów – opowiadała, opisując sieć kolportażu. – Nosiłam je do naszej sąsiadki doktor Morawieckiej, od niej brałam kolejne dla mojego ojca. Przekazywałam gazetki także koleżankom, które dawały je swoim rodzicom – mówiła.

Dziewczyna była też dostawcą końskiego włosia do szpitala wojskowego na Ujazdowie. – Obcinałam je koniom z ogonów i dawałam doktor Morawieckiej oraz mojej kuzynce, która była pielęgniarką. One zanosiły to żołnierzom - wspominała. A był to tylko pierwszy etap pewnej szczególnej konspiracyjnej produkcji.

***

Wanda Chotomska, popularna pisarka i poetka, była autorką ponad 200 książek dla dzieci, twórczynią programu telewizyjnego "Jacek i Agatka", współpracowniczką Mirona Białoszewskiego. W dorobku twórczym znalazły się także audycje radiowe i telewizyjne, scenariusze do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Była również autorką scenariuszy bajek muzycznych - "Kosmiczna heca", "O Tadku-Niejadku, babci i dziadku", a także widowisk, jak - "Gawęda i detektywi" czy "Gawęda - Na deszcz i pogodę".

Poetka była inspiratorką obchodzenia w Polsce Dnia Dziadka oraz ustanowienia Orderu Uśmiechu, jedynego w świecie odznaczenia przyznawanego przez dzieci. Sama została nim uhonorowana w 1969 roku.

Wanda Chotomska odeszła w wieku niespełna 88 lat.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Prowadzący: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek 

Z nagrań archiwalnych: Wanda Chotomska (autorka książek dla dzieci)

Data emisji: 7-11.08.2017

Giodzina emisji: 11.45

IAR/mc/jp

Czytaj także

Przybora i żart, który otworzył mu drzwi kariery

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 12:00
- Po wojnie nie chciałem wracać do zrujnowanej Warszawy, bo miałem obsesję kamiennej pułapki, jaką stało się to miasto w czasie Powstania Warszawskiego. Tak trafiłem do Bydgoszczy - opowiadał w archiwalnym nagraniu Jeremi Przybora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Konwicki: miałem szczęście do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 12:00
– Nawet teraz, gdy jestem niezbyt apetycznym starszym panem, doznaję od ludzi dużo dobrego – mówił w nagraniu archiwalnym z 2000 r. wybitny pisarz i reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwalne wspomnienia Tomasza Burka

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 10:00
W cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy nagrane w 2008 roku refleksje zmarłego 1 maja krytyka i historyka literatury.
rozwiń zwiń