Stanisław Swen Czachorowski. Pisarz odzyskany po latach

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 19:16
Bohaterem audycji był autor wznowionego tomu utworów zatytułowanego "Pejzaż gnojnej góry". Książka pierwotnie została wydana w 1968 roku w małym nakładzie i była do dziś nie do zdobycia.
Audio
  • O poecie, prozaiku i aktorze Stanisławie Swenie Czachorowskim (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

"Swen zrobił na mnie niesamowite wrażenie - szczupły, niewysoki, z wydatnym nosem i płomiennymi oczami - cały grał. Włosy, ręce, gestykulacja. Rozmawiał, jakby recytował, jakby był na scenie i sprawdzał wrażenie, jakie robi na widowni. A robił na wszystkich. Dominował w każdym towarzystwie. Nieraz w sposób dokuczliwy. Był apodyktyczny, zachłanny, zmienny w nastrojach. To pełen patosu, to bez humoru. Łatwo go można było urazić. Swen fascynował, ale długo po nim trzeba było odpoczywać. Potem znów do niego gnało. Prychający i szarpany przez nerwowe tiki, gdy grał, zmieniał się. Czytał swoje wiersze i wszyscy truchleli, że za głośno oddychają" - tak poetę, prozaika, aktora Stanisława Swena Czachorowskiego wspominała Irena Prudil.

Czachorowski przez wiele lat był przyjacielem Mirona Białoszewskiego. Ich wspólne doświadczenia podczas Powstania Warszawskiego Białoszewski opisał w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego".

O zmarłym w 1994 roku pisarzu mówili w audycji: Piotr Matywiecki - poeta i eseista, Karol Samsel - poeta i literaturoznawca, autor posłowia do nowego wydania "Pejzażu gnojnej góry" oraz Cezary Polak - dziennikarz i polonista. Z archiwum Polskiego Radia przypomnieliśmy również wywiad ze Stanisławem Swenem Czachorowskim nagrany w 1992 roku przez Jerzego Skokowskiego. W czasie tej audycji poeta czytał też swoje wiersze.

***

Tytuł: Strefa literatury 

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 11.08.2019

Godzina emisji: 18.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowieści na Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:00
Z okazji przypadającego 30 września święta autorów przekładów o swoim zawodzie w audycji "Zapiski ze współczesności" opowiadali znakomici polscy tłumacze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korespondencja Herlinga i Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 18:42
- Szacuje się, że spuścizna Giedroycia wynosi około 250 tysięcy listów i to jest korespondencja liczona od 1945 roku. Przekładając liczbę listów na liczbę dni, to właściwie on głównie pisał listy - mówił prof. Rafał Habielski w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń