Jorgos Seferis. Poeta autentyczny

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 21:30
Bohaterem audycji był Jorgos Seferis - grecki poeta, eseista, a także laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1963. Jego sylwetkę przybliżył nam prof. Michał Bzinkowski - znawca twórczości Seferisa, a także tłumacz jego poezji.
Audio
  • Prof. Michał Bzinkowski o poezji Jorgosa Seferisa (Strefa literatury/Dwójka)
Znaczek Grecki, przedstawiający laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Jorgosa Seferisa
Znaczek Grecki, przedstawiający laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Jorgosa SeferisaFoto: Shutterstock/Lefteris Papaulakis

Posłuchaj
21:38 Strefa literatury 19.03.mp3 Prof. Michał Bzinkowski o poezji Jorgosa Seferisa (Strefa literatury/Dwójka)

"Jedyną pracą, w której nie da się kłamać, jest poezja. Jeśli jesteś kłamcą, prędzej czy później zostaniesz zdemaskowany. Może dziś, może za pięć, dziesięć lat, ale w końcu wyjdzie na jaw to, że kłamiesz. Rzecz solidna i porządnie zrobiona wydaje taki szczególny dźwięk. Jak w nią pukniesz, to daje odgłos świadczący o tym, że jest autentyczna" - to słowa  Jorgosa Seferisa, greckiego poety, eseisty, tłumacza, dyplomaty.

Jego pozycja w światowej literaturze jest niekwestionowana, czego świadectwem było przyznanie Seferisowi w 1963 roku Literackiego Nobla. W Polsce wiersze tego poety ukazywały się w antologiach poezji greckiej, a tłumaczył je m.in. Zygmunt Kubiak. Ostatnio na szczęście możemy twórczość Seferisa - nie tylko tą poetycką - poznać znacznie lepiej. A to dzięki pracy przekładowej i edytorskiej oraz popularyzatorskiej Michała Bzinkowskiego. W jego przekładzie ukazał się tom "Król Asine i inne wiersze", "Dni", czyli wybór z dzienników Seferisa z lat 1941 – 1956 oraz - to najnowsza publikacja  - "Róża losu. Eseje wybrane".

Jorgos Seferis urodził się w 1900 roku w Smyrnie - dzisiejszym Izmirze. Zmarł pół wieku temu, a jego pogrzeb zgromadził tłumy Greków i stał się manifestacją przeciw dyktaturze "czarnych pułkowników". Wcześniej Seferis pełnił ważne funkcje publiczne m.in. w emigracyjnym rządzie greckim oraz był ambasadorem Grecji w Wielkiej Brytanii.

Przede wszystkim był jednak poetą. W jednym z wywiadów powiedział: "Nigdy nie zmuszałem się do napisania czegokolwiek, czego nie uznałem za konieczne. Przez konieczne rozumiem coś, co musiałem wyrazić, w przeciwnym razie by mnie to stłamsiło".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 19.03.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Prof. Rafał Habielski: Nobel dla Sołżenicyna był przełomem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:00
- Przyznanie Nobla Sołżenicynowi w 1970 roku było odbierane na Zachodzie jako nagroda o charakterze politycznym - zresztą całkowicie zasadnie, co nie umniejsza rangi literackiego wymiaru jego twórczości. Ale ta nagroda była przełomem, jeśli chodzi o świadomość tego, czym była rzeczywistość sowiecka w okresie stalinowskim, ale także później - mówił w Dwójce historyk prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja Szymborskiej w archiwum na Spitsbergenie. "Bardzo by się to jej podobało"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:00
- To dość literacka sytuacja: oto obok Globalnego Banku Nasion zostanie zdeponowana cała jej twórczość, zresztą zmikrofilmowana. Z drugiej strony to rzecz niezwykła, że jej poezja znajdzie się obok konstytucji wielu krajów i największych zdigitalizowanych dzieł sztuki światowej - mówił w Dwójce Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń