Joanna Gromek-Illg: Szymborska nie miała problemów z ego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:50
- Chciałam się zmierzyć z taką popkulturową personą Szymborskiej. Starałam się pokazać tę drugą jej stronę - osoby uważnej, empatycznej, bardzo zaangażowanej w relacje z ludźmi i przyjaciółmi. Jeżeli choć trochę uda mi się zachęcić czytelników do powrotu do poezji Szymborskiej, to ten cel będzie spełniony - mówiła w Dwójce Joanna Gromek-Illg, autorka książki "Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

wisława szymborska 1200 PAP.jpg
Szymborska = Filipowicz. Ryby, koty, poezja i milość

Posłuchaj

17:48 _PR2_AAC_(gosc_poranka)_ 2020_11_25-09-33-27.mp3 Rozmawiamy z Joanną Gromek-Illg, autorką książki "Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna" (Gość Poranka/Dwójka)

Właśnie pojawiła się nowa biografia Wisławy Szymborskiej "Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna". Autorka dotarła do niepublikowanych wcześniej listów poetki. Książka jest opowieścią o niezwykłej kobiecie - o jej niezależności, temperamencie i apetycie na życie. 

- Na początku był duży strach, bardzo obawiałam się, że będzie za mało materiału, żeby można było napisać pełną biografię. Z tymi lękami musiałam się zmierzyć. Udało mi się je pokonać i kiedy zaczęłam zbierać materiał do książki, to okazało się, że jest go bardzo dużo. Były to informacje bardzo  interesujące i czasem dla mnie zaskakujące - mówiła w audycji Joanna Gromek-Illg.

YouTube/Wisława Szymborska - Miłość szczęśliwa

Autorka książki głównie korzystała z bardzo bogatej korespondencji Wisławy Szymborskiej zdeponowanej w archiwum poetki.

- Te listy były prawdziwymi skarbami, pozwoliły mi zajrzeć do jej prywatności, psychiki, do jej sposobu myślenia o ludziach i do tego, jak wyglądały jej relacje z ludźmi. Bo poprzez te relacje najłatwiej jest określić biografowi, jaki jego bohater jest - opowiadała. - Poetka była bardzo dyskretna, to nie zachęcało do zaglądania do jej prywatności. Czułam, że Szymborska zagląda mi przez ramię, więc nie miałam zupełnie pokusy, żeby napisać biografię typu brytyjskiego, gdzie obnaża się bohatera do kości. Zupełnie mnie to nie kusiło.

Czytaj także:

Jak podkreślała pisarka, Szymborska była osobą szalenie sympatyczną, którą można polubić poprzez pryzmat jej korespondencji. Polegało to głównie na tym, że sama nie oceniała ludzi. - Ona nie oczekiwała, że wszystko będzie słodko, wspaniale, doskonale, wszyscy będą cały czas uśmiechnięci. Akceptowała swoich znajomych i myślę, że w ogóle świat, z takim przeświadczeniem, że każdy popełnia błędy, każdy czasami jest nieznośny i po prostu takie jest życie, i takim trzeba je zaakceptować. Taki brak jej oczekiwań w stosunku do ludzi i świata bardzo ułatwiał mi pracę - mówiła Joanna Gromek-Illg.

Opowiadaliśmy również o dzieciństwie i wczesnej młodości poetki, jej twórczości po stracie ukochanego mężczyzny oraz relacji ze Zbigniewem Herbertem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Joanna Gromek-Illg (polonistka, filozofka, scenarzystka, nauczycielka, autorka filmów dokumentalnych, autorka wywiadów i portretów wielu pisarzy, autorka książki "Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna").

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Małgorzata Rejmer: Szymborska lubiła kicz

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 08:25
- Każda rzecz w tym mieszkaniu jest anegdotą, opowieścią i można sobie budować dzięki niej jakiś obraz Wisławy Szymborskiej - mówiła w "Kwadransie bez muzyki" polska pisarka i reportażystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu. Archiwalne nagrania poetki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 05:49
– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 12 lat temu zmarła znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
rozwiń zwiń