Poezja Szymborskiej w archiwum na Spitsbergenie. "Bardzo by się to jej podobało"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:00
- To dość literacka sytuacja: oto obok Globalnego Banku Nasion zostanie zdeponowana cała jej twórczość, zresztą zmikrofilmowana. Z drugiej strony to rzecz niezwykła, że jej poezja znajdzie się obok konstytucji wielu krajów i największych zdigitalizowanych dzieł sztuki światowej - mówił w Dwójce Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Gromek-Illg_Szymborska_1200.jpg
Biografia Wisławy Szymborskiej - paradoksy, kontrasty i zdziwienie

Posłuchaj
15:08 Poranek Dwójki 17.03.2021 Rusinek.mp3 Michał Rusinek i Jędrzej Sabliński o zdeponowaniu twórczości Wisławy Szymborskiej w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie (Poranek Dwójki)

Już niebawem cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Znajdą się tam wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki. W ubiegłym roku w skrywanym pod śniegiem archiwum znalazła się również proza innej polskiej pisarki i noblistki Olgi Tokarczuk. Instytucja zapewnia, że zdigitalizowane materiały przetrwają 500 lat.

- Pierwsze pytanie, jakie zadają mi teraz znajomi, to co potem, po tych pięciuset latach? Wyobrażam sobie za każdym razem Szymborską, która wybucha śmiechem - żartował Michał Rusinek. Jednak Jędrzej Sabliński, który odpowiada za nowatorską technologię zapisu dzieł na specjalistycznej taśmie światłoczułej, wyjaśnił, że materiał jest w stanie wytrzymać nawet dłuższą próbę czasu, niż deklarowane pięć wieków.

Czytaj też:


wisława szymborska 1200 PAP.jpg
Joanna Gromek-Illg: Szymborska nie miała problemów z ego

- Zapis na materiale światłoczułym jest zapożyczony z przemysłu filmowego. Natomiast dane, oprócz postaci wizualnej, zapisujemy też w formie binarnej, czyli malutkich kwadracików o różnych stopniach szarości. W ten sposób powstaje gęsty QR kod, zapisany na nośniku światłoczułym. To innowacyjny sposób kodowania - mówił Jędrzej Sabliński.

- Rolka przypomina rolkę taśmy filmowej – taką, jak kiedyś dostarczano do kin. Na jednej szpuli znajduje się 900 metrów materiału światłoczułego, z tym że jest on specjalnie przygotowany do zapisu tych danych. Archiwum Arktyczne ma na celu zachowanie dóbr światowego dziedzictwa. I tutaj kultura wychodzi na pierwszy plan - dodał gość audycji.

Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do "Biblioteki Końca Świata" nastąpi 8 kwietnia 2021 roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Rusinek (prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej), Jędrzej Sabliński (odpowiedzialny za innowacyjną technologię zapisu dzieł)

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Wisława Szymborska: dla poety najważniejszy jest kosz na śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 22:30
2 lipca minęła 95 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, znakomitej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji w audycji przypominamy wypowiedzi poetki i wiersze w jej własnym wykonaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu. Archiwalne nagrania poetki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 05:49
– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 12 lat temu zmarła znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
rozwiń zwiń