Dziennik Józefa Czapskiego bez cenzury i skrótów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 21:30
"Jestem przecie człowiekiem, który musi pisać, bo inaczej ma wrażenie, że nie żyje, że dopiero jak na papierze sobie zapisze mętną filozofię albo jęki nad trudnościami czy biedami, to ma wrażenie, że te sprawy przeżył, że je sobie uświadamia – że one mu się nie rozpłynęły" – pisał Józef Czapski. Dla malarza i pisarza rytuał codziennego notowania był rzeczą niezwykle istotną, "kontrolą oddechu dnia" – jak sam to nazywał.
Ukazuje się niezwykle świadectwo losów Józefa Czapskiego w czasie  drugiej wojny światowej  jego dziennik prowadzony w latach 1942  1944
Ukazuje się niezwykle świadectwo losów Józefa Czapskiego w czasie drugiej wojny światowej – jego dziennik prowadzony w latach 1942 – 1944Foto: shuttestock

Właśnie ukazuje się niezwykłe świadectwo losów pisarza w czasie drugiej wojny światowej – jego dziennik prowadzony w latach 1942–1944. Czapski po wyjściu z sowieckiego obozu jest żołnierzem Armii Andersa, szefem Działu Informacji i Propagandy. Jest świadkiem ważnych, przełomowych wydarzeń, kontaktuje się z postaciami, które decydowały wówczas o losie Polski – generałami Andersem, Sikorskim, Sosnkowskim.

Józef Czapski - serwis specjalny >>>>

Rozpoczyna współpracę z Jerzym Giedroyciem, która wkrótce przerodzi się w powstanie Instytutu Literackiego i paryskiej "Kultury". Ale nie jest to tylko dziennik żołnierza polskiej armii, która po wyjściu z "nieludzkiej ziemi" przebywa na Bliskim Wschodzie, a potem wyrusza do Włoch. To dziennik malarza, namiętnego czytelnika, człowieka zakochanego. To dziennik kogoś, kto bezustannie obserwuje samego siebie, zadaje sobie samemu najważniejsze pytania. Jak pisze Czapski: "Duża część dziennika to jest przecież mówienie do siebie o sobie, nieraz na tyle nieprzyjemne, że żadnej ochoty nie mam siebie tak »nago« pokazywać".

Posłuchaj wspomnień Józefa Czapskiego o misji poszukiwania w latach 1941–1942 zaginionych polskich żołnierzy i oficerów.

Jest to pierwsza edycja dziennika Czapskiego bez cenzury i skrótów, a także pierwsza edycja pośmiertna. Dotychczasowe wydanie dzienników z różnych lat – "Wyrwane strony" – było zbiorem fragmentów publikowanych na łamach paryskiej "Kultury", "Zeszytów Literackich" i "Res Publiki" przygotowanych przez autora do druku.

O "Dzienniku wojennym" Józefa Czapskiego opowiadał autor opracowania książki Mikołaj Nowak-Rogoziński.


Posłuchaj
24:09 Strefa literatury 27.05.mp3 Dziennik Józefa Czapskiego bez cenzury i skrótów (Strefa literatury/Dwójka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Mikołaj Nowak-Rogoziński (redaktor książki "Dziennik wojenny")

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Książki zbójeckie" Wojciecha Karpińskiego, czyli jak przemienia nas literatura

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 08:03
–  Książki zbójeckie u Adama Mickiewicza to te, które zmieniają nas i całe nasze życie, sprawiają, że z jednej postaci możemy się przeistoczyć w drugą – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Siebie sam nazywał jałmużnikiem". Katarzyna Haber i Joanna Bancerowska o Józefie Czapskim

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 08:21
- Józef Czapski, który znany jest z wielu dzieł literackich, jest również świetnym malarzem - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych" Katarzyna Haber. Gościem audycji była również rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska. 
rozwiń zwiń