"Światowidowa mroczna twarz" Władysława Sebyły

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 20:30
Niebawem, 17 września, wspominać będziemy kolejną rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę podczas II wojny światowej. Konsekwencją tego było internowanie tysięcy polskich oficerów i ich bestialski mord, czyli zbrodnia katyńska. Również nazwiska poetów znajdują się na listach katyńskich, na starobielskiej, pod numerem 3186 - Władysława Sebyły.
Władysław Sebyła
Władysław SebyłaFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie wikimedia/domena publiczna/fragm. wiersza Wł. Sebyły "I znowu tupot nóg sołdackich..."

Bogactwo, wizjonerstwo i znaczenie jego poezji

W tym wydaniu "Strefy literatury" wraz z prof. Pawłem Tańskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Małgorzatą Wichowską z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie przypomnieliśmy tragiczny los Władysława Sebyły. Również bogactwo, wizjonerstwo i znaczenie jego poezji, także dziś, kiedy ponownie aktualny stał się wiersz otwierany wersami: "I znowu tupot nóg sołdackich / i grzmiących sotni gwizd kozackich...".

Twórca mrocznego poetyckiego świata wołającego o ratunek 

Urodzony 6 lutego 1902 roku Władysław Sebyła należy do pokolenia, które miało doświadczyć i radości odzyskania ojczyzny, i lęku przed wojennym mrokiem, gęstniejącego od lat 30. XX w., i spełnienia się katastroficznych przewidywań.

Był twórcą mrocznego poetyckiego świata wołającego o ratunek, redaktorem, pracownikiem Polskiego Radia, szczęśliwym ojcem. Miał 38 lat, gdy 11 kwietnia 1940 roku został wraz z innymi jeńcami rozstrzelany przez NKWD w Charkowie.


Posłuchaj
20:53 2023_09_15 20_01_09_Dwójka_Strefa_literatury.mp3 "Światowidowa mroczna twarz" Władysława Sebyły (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 15.09.2023

Godzina emisji: 20.00

mo

Czytaj także

Władysław Sebyła. Prorok kosmicznej katastrofy, ofiara Katynia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 05:47
Był twórcą mrocznego, wołającego o ratunek poetyckiego świata, Był redaktorem, pracownikiem Polskiego Radia, szczęśliwym ojcem. Miał 38 lat, gdy 11 kwietnia 1940 roku został wraz z innymi jeńcami rozstrzelany przez NKWD w Charkowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy, lekarze, sportowcy, literaci. Ofiary zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 05:45
- Mimo koszmaru niewoli mogłem w obozie spotkać fantastycznych rodaków. Był tu kwiat inteligencji polskiej, ludzie wszystkich możliwych profesji i zamiłowań – wspominał przed radiowym mikrofonem ks. Zdzisław Peszkowski, jeniec obozu w Kozielsku, jeden z nielicznych, którzy uniknęli śmierci w Katyniu.
rozwiń zwiń