Dlaczego Samuel Beckett zachwyca? Antoni Libera: chodzi o wstrząśnięcie człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 11:41
Antoni Libera - pisarz, tłumacz i reżyser, 19 kwietnia obchodził swoje 75. urodziny. To doskonała okazja do rozmowy o Samuelu Becketcie, czyli pisarzu niezwykle ważnym dla jubilata. Dlaczego Beckett zachwyca i skąd wzięła się fascynacja jego twórczością? O tym w audycji "Strefa literatury" opowiedział sam Antoni Libera.
Antoni Libera w Polskim Radiu. Pisarz powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że jego zamiłowanie do Becketta ma swój początek w jego najmłodszych latach
Antoni Libera w Polskim Radiu. Pisarz powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że jego zamiłowanie do Becketta ma swój początek w jego najmłodszych latachFoto: Polskie Radio

"Tę okropną rocznicę, podobnie jak w ostatnich latach, uczciłem spokojnie, w winiarni. Nie było nikogo" - to cytat z "Ostatniej taśmy Krappa" Samuela Becketta, pisarza niezwykle ważnego dla Antoniego Libery.

Dzieła tego irlandzkiego dramaturga i prozaika w języku polskim znamy z przekładów jubilata. Jeden z bohaterów Becketta znalazł się w tytule - jak twierdzi sam Libera - jednej z najważniejszych książek w jego osobistym dorobku prozatorskim. Mowa o prozie autobiograficznej "Godot i jego cień". Bohater i narrator tej opowieści "dał się opętać Beckettowi, a poprzez Becketta - Literaturze".

Początki z Beckettem

Antoni Libera powiedział w audycji, że już w najmłodszych latach zainteresował się Beckettem. - Urodziłem się w kwietniu 1949 roku. To było trzy miesiące po tym, jak Beckett ukończył "Czekając na Godota" - swoje największe dzieło. Drugim faktem z mojego dzieciństwa jest to, że pierwszym przedstawieniem, które widziałem w życiu, było też "Czekając na Godota" w Teatrze Współczesnym w 1957 roku - relacjonował.

- Znalazłem się na nim przypadkowo. Bardzo trudno było zdobyć bilety. Rodzice znali Jerzego Kreczmara i zadzwonił, w którąś niedzielę, że ma zaproszenie i można tam iść. Słyszałem o teatrze dla dorosłych i bardzo chciałem to zobaczyć - dodał.

Zachwyt irlandzkim autorem

Co sprawiło, że akurat Beckett zachwycił Antoniego Liberę? Gość Dwójki powiedział, że to m.in. jego sposób przedstawiania. - Beckett używa jako materii, za pomocą której przekazuje wyższe myśli, świata zdegradowanego i zdruzgotanego. Ludzie są gdzieś bezdomni, są ruiny, nie ma domu, nadziei itd. - powiedział.

- Powstaje pytanie, dlaczego to robi wrażenie na młodym człowieku. Interpretuję to w sposób taki, że prawdopodobnie odezwał się u mnie cień wojny. Urodziłem się po wojnie, ale ona ciągle była obecna - zdradził.

Silny przekaz Becketta

Sposób przedstawiania świata przez Samuela Becketta potrafi także skutecznie trafić do człowieka. - Beckettowi chodzi o to, żeby wstrząsnąć człowiekiem. Mówi: patrzcie jak żyją moi bohaterowie, tak my żyjemy na Ziemi od niepamiętnych czasów. Jest to bardzo silny przekaz - ocenił Antoni Libera.


Posłuchaj
29:11 PR2 2024_04_19-21-29-49.mp3 Antoni Libera o Samuelu Becketcie (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Antoni Libera (pisarz, tłumacz i reżyser)

Data emisji: 19.04.2024

Godzina emisji: 21.30

dz/pg/mpkor

Czytaj także

"Najlepiej się nie urodzić" - Antoni Libera w autorskim recitalu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 11:20
Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się tom prozy Antoniego Libery pt. "Najlepiej się nie urodzić". Obejmuje on "wybrane opowiadania i inne teksty prozą" – jak zaznacza sam autor w podtytule. My wybraliśmy do codziennej lektury opowiadanie tytułowe, które czytał na naszej antenie Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Libera aktualizuje Kochanowskiego. "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskiego Radia (reż. Leszek Zduń)

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 18:00
- Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić temu wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń, reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich". Premiera w najbliższą sobotę w samo południe na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Libera jako człowiek opery. "Moje związki z muzyką są silne"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 20:00
- Dlaczego mnie do tego zaproszono? Bo po pierwsze wiedziano, że ja bardzo wysoko cenię Manna i znam dosyć dobrze "Śmierć w Wenecji" - tak Antoni Libera mówił o swoim pierwszym libretcie operowym, które przetłumaczył na zamówienie Opery Wrocławskiej. Dziś na swoim koncie ma kilka tego rodzaju realizacji.
rozwiń zwiń