Nie ma życia bez czytania – o Henryku Berezie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 15:44
W audycji wspominaliśmy zmarłego w 2012 roku krytyka literackiego i eseisty, przez wiele lat związanego z miesięcznikiem "Twórczość".
Audio
  • Nie ma życia bez czytania – o Henryku Berezie (Strefa literatury/Dwójka)
Henryk Bereza w warszawskiej kawiarnii Czytelnik (2008 r.)
Henryk Bereza w warszawskiej kawiarnii "Czytelnik" (2008 r.)Foto: Leszek Szymański/PAP

romantycy_1200.jpg
Pogoda, katastrofy i zwierzęta. Romantyzm z innej strony

"Prawda jest taka, że ja nie mógłbym być agitatorem czytania czy za czytaniem. Po prostu dla mnie nie ma życia bez czytania, całe moje życie jest w swoich istotnich treściach tylko czytaniem" - to słowa Henryka Berezy. Stanowią one motto do wydanego właśnie obszernego tomu jego szkiców pt. "Alfabetyczność".

O działalności krytycznej Henryka Berezy w audycji dyskutowali: prof. Magdalena Rabizo-Birek - literaturoznawczyni z Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorka wstępu do "Alfabetyczności", Paweł Orzeł - prozaik, dramaturg, redaktor tego tomu, Leszek Bugajski - krytk literacki, redaktor "Twórczości", oraz Adam Wiedemann - poeta, prozaik.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 20.00

pg

Czytaj także

"Walka o przetrwanie języka". Nagroda Herberta dla Nuali Ni Dhomhnaill

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:00
- Ona pisze w języku, w którym posługuje się prawie 100 tysięcy Irlandczyków. Ten język, który był pozornie skazany na wymarcie, żyje i to w poezji – opowiadała Maria Dzieduszycka, prezes zarządu Fundacji Herberta, o tegorocznej laureatce Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jego książki budowały tożsamość warszawiaków"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 20:55
- Grzesiuk pisał autentycznie. Na jego książkach ludzie, którzy wracali do ruin miasta mogli budować od nowa swoją warszawską tożsamość. Dzięki jego autentyczności, to co pisał stało się uniwersalne - mówił w Dwójce Bartosz Janiszewski, autor biografii barda Czerniakowa.
rozwiń zwiń