Grzesiuk bez cenzury. Wznowienia wszystkich powieści

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 19:00
W 2018 roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Stanisława Grzesiuka, a wszystkie jego powieści zostaną po raz pierwszy wydane bez cenzury. - Jego debiutancka książka z 1958 roku wywołała ferment w środowisku - mówi Michał Nalewski z Wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Audio
  • Powieści Grzesiuka bez cenzury (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Grzesiuk. Król życia
Okładka książki "Grzesiuk. Król życia"Foto: (zdj. ilustracyjne)

Stanisław Grzesiuk znany jest głównie jako bard Czerniakowa, piewca przedwojennego warszawskiego folkloru i wykonawca takich piosenek, jak "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka" czy "Bal na Gnojnej". W swoim dorobku ma także trzy autobiograficzne powieści: "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach" i "Na marginesie życia". Tę pierwszą - w wersji nieocenzurowanej - zobaczymy na księgarskich półkach już za kilka dni, dwie następne - w kolejnych miesiącach tego roku.

Na nieocenzurowane teksty Grzesiuka trafił Bartosz Janiszewski, autor jego biografii. Podczas pracy nad swoją książką dotarł do wnuczki barda Izabeli Laszuk, która posiadała w domu pełne archiwum po swoim dziadku, w tym rękopisy jego powieści. Dlaczego różnią się one od wersji drukowanych?

- Tło tej cenzury jest skomplikowane. Debiutancka książka Grzesiuka "Pięć lat kacetu", która jest relacją z pobytu w niemieckich obozach koncentracyjnych, ukazała się w 1958 roku i wywołała ferment w środowisku. Została wydana w nakładzie 10 tys. egzemplarzy, który sprzedał się w całości, a w bibliotekach były zapisy - mówi Michał Nalewski, redaktor prowadzący wznowień powieści Grzesiuka. - Musimy mieć świadomość, jak mocna jest to książka. Ludzie, którzy wyszli z obozów i próbowali się pozbierać, nie byli gotowi na tę opowieść. To pozwala zrozumieć, dlaczego w momencie pracy nad rękopisem obecna była autocenzura Grzesiuka i bardzo mądra cenzura wydawnictwa - zauważa Nalewski.

Czy Warszawa opisana przez Grzesiuka ma więcej kolorów niż ta realna? W jaki sposób artysta ten budował tożsamość miasta brutalnie zniszczonego przez II wojnę światową? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Tomasz Kempski

Gość: Michał Nalewski (redaktor prowadzący wznowień powieści Stanisława Grzesiuka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka), Aleks Kłoś (dziennikarz, współtwórca filmu "Grzesiuk, chłopak z ferajny") i Bartosz Janiszewski (autor biografii "Grzesiuk. Król życia")

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 18.00

mg/mz

Czytaj także

Na Pradze ludzie zaczęli przekraczać bramy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 16:00
- Chodzi o to, abyśmy przestali omijać brzydkie, odpychające bramy i odkryli, że po drugiej stronie są tacy sami ludzie jak my - wyjaśniała Maria Dąbrowska, jedna z organizatorek akcji "Czytanie w bramie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zaduch". Portret rozdartej duszy "słoików"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:00
- Dyskusja o "słoikach" opierała się na dwóch skrajnościach: dumie i wstydzie, ja kompletnie tego nie rozumiałam - mówiła w Dwójce Marta Szarejko, autorka zbioru reportaży o ludziach, którzy przenieśli się z prowincji do Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek Królewski. "Przede wszystkim nauka i budowanie pozycji"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 19:44
- Podstawową funkcją Zamku, oprócz funkcji symbolicznej i protokolarnej, jest jego trwanie. Chodzi o to, by dbać o jego pozycję zarówno w Polsce, jak i zagranicą – powiedział prof. Wojciech Fałkowski.
rozwiń zwiń