Stanisław Lem - ateista badający religię

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 12:00
27 marca przypada 15. rocznica śmierci Stanisława Lema. To dobra okazja, żeby zadać pytanie, w co wierzył słynny pisarz i futurolog i filozof. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/AleksandrMorrisovich

Posłuchaj
28:52 Strefa literatury Dwójka 26 marzec 2021 21_30_46.mp3 W co wierzył Stanisław Lem? (Strefa literatury/Dwójka)
Stanisław Lem pap_1200.jpg
Lem w każdym gatunku na antenie radiowej Dwójki

Wszystko ma początek i koniec. Każde życie przebiega według schematu. To samo prawo dotyczy gwiazd słońca. Z tego wynika, że po mojej śmierci będzie ze mną dokładnie to samo, co przed moim narodzeniem. Czyli nie będzie nic - tak mówił w jednym z wywiadów w 2001 roku Stanisław Lem.

W audycji przyglądaliśmy się temu, co pisarz myślał na temat transcendencji i w co wierzył. Odniesienie metafizyczne od razu się tu nasuwa, chociaż sam pisarz wielokrotnie zarzekał się, że żadnej wiary przypisać sobie nie da.

Jednak zarówno zapis jego rozmów z byłym jezuitą, teologiem prof. Stanisławem Obirkiem, jak i analizy tekstów literackich, choćby "Solaris" czy "Głosu Pana" dowodzą, że myślenie religijne nie było dla Lema obojętne...

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Jakub Z. Lichański (Instytut Polonistyki Stosowanej UW) i prof Stanisław Obirek (teolog, historyk, antropolog kultury)

Data emisji: 26.03.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Mikroświaty Lema. Najcenniejsze aspekty twórczości

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 22:05
"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności" - mówił Stanisław Lem w swojej autocharakterystyce. Jakie aspekty jego twórczości są najcenniejsze? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Widziałem przyszłość" – Rok Stanisława Lema. Wydarzenia obchodzone są na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 14:40
Trwa Rok Stanisława Lema. Wydarzenia zwieńczone hasłem "Widziałem przyszłość" mają upamiętniać dorobek pisarza. Organizatorzy ogłosili szczegółowy plan obchodów. W programie znalazły się dziesiątki wydarzeń i projektów artystycznych. Akcentów związanych z wybitnym futurologiem nie zabraknie także za granicą. 
rozwiń zwiń