REKLAMA

Marcin Pilis: Wołyń to dla mnie mityczna, bezpowrotnie utracona ziemia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 12:00
- Nie mam z Wołyniem żadnych związków typowo rodzinnych, ale wydaje mi się, że to w ogóle nie jest potrzebne, żeby odnaleźć w sobie empatię w stosunku do ludzi, których tam dosięgnęły te wszystkie tragiczne wydarzenia, żeby mieć jakiś uczuciowy, emocjonalny stosunek w ogóle do Kresów - mówił w Dwójce Marcin Pilis, autor książki "Cisza w Pogrance".
Zwózka siana wołami. Chłopiec prowadzący woły zaprzęgnięte do wozu
Zwózka siana wołami. Chłopiec prowadzący woły zaprzęgnięte do wozuFoto: Polona.pl

663x364-WOLYN.jpg
Rzeź wołyńska 1943: serwis specjalny

Marcin Pilis w swojej powieści poruszył temat prawie przez żadnego z polskich pisarzy nie podnoszony. Trudno zrozumieć dlaczego. Wydawało się, że rzeź wołyńska, w której straciło życie, według ostrożnych szacunków, 50-60 tys. naszych rodaków, stanie się kanwą wielu opracowań nie tylko historycznych, ale i literackich. Tę lukę stara się wypełnić autor książki "Cisza w Pogrance".

Tytułowa Pogranka to polska wieś, która zniknęła z powierzchni ziemi, nie pozostał po niej nawet ślad. Ale zanim to się stało, żyli tam ludzie, m.in. mieszana polsko-ukraińska rodzina, z trojgiem dojrzewających dzieci. I tylko oni przeżyli tragedię.


Posłuchaj
28:28 Dwójka strefa literatury 19.11.2021.mp3 "Cisza w Pogrance". Rozmowa z Marcinem Pilisem (Strefa literatury/Dwójka) 

Pilis opowiada ich historię, miłość sióstr do tego samego, ukraińskiego chłopaka, który z jednej strony staje się mordercą, z drugiej - ratuje życie jednej z dziewczyn i ich brata. A chłopiec? Jak w antycznej tragedii, to jemu przypada najgorsza, najstraszniejsza rola.

- Przyjąłem w powieści perspektywę, w której są nie tylko ofiary, ale również sprawca. Być może stało się tak właśnie dlatego, że nie łączą mnie z Kresami żadne związki rodzinne - powiedział gość Dwójki.

Marcin Pilis rozbił swoją powieść na dwa plany. Ten prawie współczesny: spotkanie rodzeństwa po latach, to nie tylko czułość, ale także skrywane tajemnice...

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Marcin Pilis (autor książki "Cisza w Pogrance")

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Komentarz dnia: rzeź wołyńska, reparacje wojenne i wyborcze koalicje

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:32
Goście Jedynki Adrian Stankowski ("Gazeta Polska") i Dariusz Grzędziński ("Fakt") mówili o rocznicy rzezi wołyńskiej i stosunkach z Ukrainą, możliwości otrzymania niemieckich reparacjach za zniszczenia wojenne oraz o wyborczych koalicjach wśród opozycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

78 lat od bestialskiej, antypolskiej akcji na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 20:50
Minęło właśnie 78 lat od jednej z największych tragedii narodu polskiego – w niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na kilkadziesiąt polskich wsi na Wołyniu. Po wymordowaniu ludności miejscowości były palone, by uniemożliwić ponowne ich zamieszkanie. Ataki przeprowadzano także na polskie kościoły. Zabójstwa dokonywane były z wielkim okrucieństwem.
rozwiń zwiń