Setna rocznica śmierci Franza Kafki. Jak powstały jego ostatnie dzieła i kim była Dora Diamant?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 10:00
W piątkowej "Strefie literatury" (7.06) pochyliliśmy się nad twórczością Franza Kafki i dziełami, które tworzył tuż przed śmiercią. O wszystkim rozmawialiśmy w Programie 2 Polskiego Radia z Piotrem Pazińskim - pisarzem, tłumaczem i krytykiem, oraz prof. Andrzejem Stanisławem Kowalczykiem - historykiem literatury.
W Strefie literatury porozmawiamy o życiu i twórczości Franza Kafki
W "Strefie literatury" porozmawiamy o życiu i twórczości Franza KafkiFoto: Shutterstock/Stefano Chiacchiarini '74

"Ja wciąż nie bardzo jestem piękny i wart oglądania. Trudności pierwszych chwil tu i w Wiedniu znacie, trochę mnie zrujnowały i przeszkodziły szybkiemu spadkowi gorączki, która pracowała nad dalszym osłabianiem mnie. A jeśli doliczycie do tego, że mogę mówić tylko szeptem, a i to nie za często, chętnie też przesuniecie wizytę" - pisze Franz Kafka w ostatnim, jak się okazało, liście do Julii i Hermana Kafków, zniechęcając rodziców do przyjazdu do sanatorium w Kierling, gdzie właśnie przebywa.

Umiera dzień później, 3 czerwca 1924 roku, krótko przed południem. Ma wtedy 41 lat. Wycieńcza go nie tylko gorączka. Gruźlica, która zaatakowała krtań, sprawia, że pisarz nie może jeść i jest niezwykle wychudzony. Jeszcze dzień przed śmiercią pracuje jednak nad korektą swojego tomu czterech opowieści, które ukazują się już po śmierci pisarza, pod koniec sierpnia tego roku. Tom nosi tytuł "Głodomór".

W tych ostatnich dniach pisarzowi towarzyszy Dora Diamant. Kafka poznał ją rok wcześniej nad Bałtykiem, w kurorcie Muritz. Razem zamieszkali w Berlinie. Gdy umierający pisarz musiał szukać ratunku w sanatoriach w Austrii, Dora pojechała razem z nim. "Kto zna Dorę, ten tylko może wiedzieć, co znaczy miłość" - napisał już po śmierci pisarza Robert Klopstock, przyjaciel i lekarz, który także te ostatnie dni życia Kafki spędził razem z nim. 

O ostatnich utworach Franza Kafki, o obrazach śmierci w jego książkach, a także o Dorze Diamant - w setną rocznicę śmierci autora "Procesu" - w "Strefie literatury" opowiedzieli: Piotr Paziński - pisarz, tłumacz, krytyk, oraz prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk - historyk literatury, eseista, autor książki "Felice, Milena, Dora". 


Posłuchaj
27:54 OSTATNIE DNI FRANZA KAFKI_26933730_2024-06-07T09-11-21.685.1005 (online-audio-converter.com).mp3 Setna rocznica śmierci Franza Kafki. Jak powstały jego ostatnie dzieła i kim była Dora Diamant?

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Piotr Paziński (pisarz, tłumacz i krytyk) oraz prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk (historyk literatury).

Data emisji: 9.06.2024

Godzina emisji: 21.30

dz/wmkor/mpkor

Czytaj także

Happy endu nie będzie. Franz Kafka i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 06:00
W jednym z listów Franz Kafka napisał: "Moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze, z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stworzył światową literaturę. 100. rocznica śmierci Franza Kafki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 13:34
Sto lat temu zmarł Franz Kafka, uznany po śmierci za jednego z najwybitniejszych pisarzy dwudziestego stulecia.
rozwiń zwiń