Jacek Sempoliński. Myśliciel z pędzlem

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 11:00
– Nie tylko malował bardzo głęboko przemyślane obrazy, lecz także znakomicie pisał – mówiła o Jacku Sempolińskim historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka.
Audio
  • Jacek Sempoliński. Myśliciel z pędzlem (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Jacek Sempoliński w Warszawie w listopadzie 1987 r.
Jacek Sempoliński w Warszawie w listopadzie 1987 r.Foto: PAP/Wojciech Kryński/Tomasz Prażmowski

Prof. Ryszard Kasperowicz zwrócił uwagę na to, że Jacek Sempoliński sztukę poddawał nieustannej refleksji. – Był przekonany, że sztuka, szeroko pojęta ludzka twórczość, ma wymiar nie tylko estetyczny. Nawet najprostszy gest artysty to według niego etyczna deklaracja stosunku do świata oraz innego człowieka – powiedział.

Goście Dwójki opowiadali m.in. o zapiskach Jacka Sempolińskiego, tłumacząc, co znaczy nadany im przez artystę tytuł "A me stesso" ("Sobie samemu"), mówili o sprzecznościach jego życia i jego twórczości, a także o symbolicznym znaczeniu ludzkiej czaszki, która leżała w jego pracowni.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Aleksandra Łapkiewicz

Z nagrań archiwalnych: Jacek Sempoliński

Goście: prof. Maria Poprzęcka, dr Gabriela Świtek, dr Emilia Olechnowicz, prof. Ryszard Kasperowicz (historycy i teoretycy sztuki), prof. Jacek Waltoś (malarz, rzeźbiarz i grafik)

Data emisji: 21.03.2016

Godzina emisji: 22.00

mc

Czytaj także

Zofia Rydet. Genialna starsza pani z aparatem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 16:00
– To fascynujące fotografie. Trudno je opisać, bo ich siła bierze się czasem z detali czy zestawień – mówił Karol Hordziej, kurator wystawy "Zofia Rydet. Zapis 1978-1990".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stajuda. Rok 1968 uczynił go malarzem

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 06:00
- Opisał moment, kiedy przestał być krytykiem. Sierpień 1968 roku. Nad głową przelatywały mu transportowce z sowieckimi żołnierzami mającym wkroczyć do Czechosłowacji, a on uświadomił sobie, że jego pisanie nie ma już sensu - wspominał Jerzego Stajudę prof. Grzegorz Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pewność wiary i nadzieja Jerzego Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 08:00
- Trudno znaleźć kogoś, kto ma taką wiarę jak Jerzy Nowosielski. To jest już pewność wiary - mówi teolog ks. Henryk Paprocki.
rozwiń zwiń