X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ossolineum. Koło ratunkowe rzucone Polakom

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 15:00
– Nie było państwa. Co mogło je zastąpić? Pamięć o przeszłości państwa, które upadło – mówił dr Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum, które kończy właśnie 200 lat.
Audio
  • Ossolineum. Koło ratunkowe rzucone Polakom (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Gmach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie
Gmach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we LwowieFoto: polona.pl/domena publiczna
ossolineum dogrywka.jpg
"Ossolineum stopiło się z historią Polski"

Po szybko następujących po sobie kolejnych rozbiorach Polski Józef Maksymilian Ossoliński zaczął się zastanawiać, co może po sobie zostawić następnym pokoleniom. – Pamiętajmy o tym, że u wielu reprezentantów magnaterii polskiej powstało wielkie poczucie winy za to, co się stało – powiedział gość Dwójki.

"Ponieważ nie mam własnego potomstwa, łączy mnie ściślejszy z moimi współobywatelami i moim imieniem związek. Nie uwodzi mnie zaś chluba. Poświęciłem się od młodości mojej naukom. Całe życie w nich przepędziłem, przekonany, iż one, upowszechniając oświecenie, pomyślność krajów rozkrzewiają" – pisał Ossoliński na początku XIX wieku.

Dr Adolf Juzwenko opowiadając o burzliwych dziejach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, mówił m.in. o patriotycznym wymiarze działalności instytucji, o tym, dlaczego jej pierwszą siedzibą stał się Lwów, o zasłużonych Ossolińczykach (m.in. o Mieczysławie Gębarowiczu), a także o tym, jak został dyrektorem Zakładu.

Ponadto z nagrań archiwalnych słuchaliśmy gawęd Witolda Szolgini, który wspominał m.in. pewne pamiętne śniadanie, które w budynku Ossolineum ku swej rozpaczy spożył sam Jan Kasprowicz.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotował: Bartosz Panek

Gość: dr Adolf Juzwenko (dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich)

Z nagrań archiwalnych: Witold Szolginia (autor książek i radiowych gawęd o Lwowie)

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Kokot. Z obłokami grałem w karty

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 05:00
Historia domu, który Michał Kokot zbudował w podtoruńskiej wsi Osiek nad Wisłą, stała się punktem wyjścia do przypomnienia niezwykłego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Danilewicz-Zielińska. Opiekunka polskiej literatury na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 14:09
- W Londynie w roku 1943 dostała zadanie zgromadzenia biblioteki z uwzględnieniem rzadkich poloniców. Dla Radia Wolna Europa zrecenzowała ponad 300 nowości wydawniczych z kraju - opowiadał w Dwójce o legendarnej bibliotekarce, ale też pisarce i badaczce polskiej literatury dr Wojciech Kaliszewski.
rozwiń zwiń