Poetka, która była Syrenką. Stulecie Krystyny Krahelskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 12:00
Bohaterką "Opowieści po zmroku" będzie Krystyna Krahelska - poetka, pieśniarka, autorka powstańczej piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Jej wizerunek na zawsze utrwaliła rzeźbiarka Ludwika Nitschowa w postaci warszawskiej Syrenki. 24 marca to dzień setnych urodzin Krystyny Krahelskiej.
Krystyna Krahelska (fragm. fotografii będącej ekspozycją Muzeum Powstania Warszawskiego)
Krystyna Krahelska (fragm. fotografii będącej ekspozycją Muzeum Powstania Warszawskiego)Foto: Mateusz Opasiński/Wikimedia/CC

Krystyna Krahelska (pseudonim "Danuta") urodziła się 24 marca 1914 r., zginęła zaś w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego. Była poetką, harcerką, etnografem i żołnierzem Armii Krajowej.

Twórczość poetycka Krystyny Krahelskiej została zauważona w 1936 r., kiedy to została zaproszona na tzw. "środę literacką" do Wilna. Zaproszenie to było dla niej bardzo dużym wyróżnieniem. Na wileńskich spotkaniach literackich swoje wieczory autorskie mieli m.in. Julian Tuwim i Jan Lechoń.

W 1937 r. rzeźbiarka Ludwika Nitschowa, która wygrała konkurs na nową rzeźbę herbu Warszawy, zaproponowała jej pozowanie do mającego stanąć nad Wisłą pomnika Syreny.

Krystyna Krahelska jest autorką słów do znanej piosenki pt. "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Napisała ją  w styczniu 1943 r. dla żołnierzy "Baszty". Stała się ona najpopularniejszą piosenką żołnierską Polski Walczącej i Powstania Warszawskiego. Sama uwielbiała śpiewać, miała fenomenalny słuch, jako studentka dała kilka koncertów w Polskim Radiu.

W "Opowieściach po zmroku" z nagrań archiwalnych przypomnimy opowieść Haliny Krahelskiej, siostry stryjecznej poetki.

Na audycję zaprasza Joanna Szwedowska.

24 marca (poniedziałek), godz. 21.30-22.30

mcjp

''

Czytaj także

Krystyna Krahelska. Twarz warszawskiej Syrenki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 05:45
110 lat temu, 24 marca 1914 roku, przyszła na świat Krystyna Krahelska – harcerka, poetka, żołnierz Armii Krajowej i autorka jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej: "Hej, chłopcy, bagnet na broń!". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie jak western. Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 10:00
- Kolejne misje kurierskie wiązały się z rozmaitymi perypetiami, ogromną ilością przeszkód i ryzyka. To prawdziwy materiał na scenariusz filmowy - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek z Ossolineum, jednego z organizatorów Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zo" - kurierka, która zmieniła sytuację kobiet żołnierzy w AK

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 16:00
- Myśmy miały tylko prawo do pomocniczej służby wojskowej. Stan faktyczny był jednak inny - wspominała w archiwalnym nagraniu gen. Elżbieta Zawacka, legendarna kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Karski: dyplomacja interesowała mnie już w gimnazjum

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 16:30
– Jako chłopiec interesowałem się sprawami polityki międzynarodowej. Ideałem był dla mnie Talleyrand, boski książę Benewentu – mówił w Dwójce Jan Karski, którego głosu słuchaliśmy z archiwalnego nagrania. Niezłomnego emisariusza wspominał także Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń