Franciszek Pieczka: nie przestałem być Ślązakiem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 08:00
- Górnicze realia wyniosłem z domu, bo ojciec pracował na kopalni. Opowieści o Skarbku, który pilnuje czarnych brylantów słuchałem jako dziecko z szeroko otwartymi oczami. Potem sam zostałem górnikiem - opowiadał znakomity aktor.
Audio
  • Dźwiękowy portret Franciszka Pieczki (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Franciszek Pieczka
Franciszek Pieczka Foto: PAP/Leszek Szymański

pap zapasiewicz 1200.jpg
"Jestem introwertyczny, dlatego zostałem aktorem"

18 stycznia Franciszek Pieczka skończył 91 lat. W audycji "Opowieści po zmroku" przedstawiliśmy dźwiękowy portret jednego z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, ale nie tylko. Radio jest dumne, że w 1996 roku przyjął on statuetkę Wielkiego Splendora wręczaną przez Teatr Polskiego Radia, w którym stworzył niezapomnianą galerię świetnych postaci.

- Wszystko zaczęło się w szkole średniej. Tam zetknąłem się z zespołem rapsodycznym, w którym recytowaliśmy wiersze. Nasz nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem – opowiadał znakomity aktor, który zawsze podkreśla swoje śląskie korzenie.

Wojciech Pszoniak1200.jpg
Wojciech Pszoniak: nie czuję się zawodowym aktorem

- Urodziłem się w Godowie i godowianinem nigdy nie przestałem być. Jestem jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Przyjaciół Śląska – mówił aktor, który przed laty dał wyraz swojego przywiązania do rodzinnych stron biorąc udział jako narrator w produkcji serialu telewizyjnego "Serce z węgla". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której znakomity aktor opowiada o studiach teatralnych, swoich pierwszych rolach i kolegach ze sceny, kreacjach filmowych w "Żywocie Mateusza" i "Konopielce", a także o przyjaźniach z reżyserami Witoldem Leszczyńskim, Henrykiem Klubą i Kazimierzem Kutzem.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/bch

Czytaj także

Portrecista i reżyser życia. Oblicza Erwina Axera

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 18:30
- Myśmy podglądali i trochę małpowali jego niepowtarzalny styl. Erwin nosił taką skórzaną kurteczkę, dość sfatygowaną, ale za to jaki ona miała styl. To było nadzwyczajne tak, jak wszystko, co robił – mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziady" 1967. Dejmek wsadza kij w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 21:00
– Podczas prób dało się wyczuć atmosferę uczestniczenia w czymś, co narasta i co może mieć jakieś konsekwencje – wspominał Damian Damięcki, odtwórca roli Jakuba w legendarnym spektaklu Kazimierza Dejmka.
rozwiń zwiń