Wojciech Pszoniak: nie czuję się zawodowym aktorem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 19:15
– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił znakomity aktor.
Audio
  • Wojciech Pszoniak: nie czuję się zawodowym aktorem (PR, 26.05.2017)
Wojciech Pszoniak
Wojciech Pszoniak Foto: Grzegorz Śledź/PR2

– Robię rzeczy, które mnie naprawdę interesują, które mnie stymulują, które mi coś dają, i dzięki temu wierzę w to, że także mogę dać coś innym. Robię to, co kocham. W młodości dokonałem takiego wyboru, że dziś jestem szczęśliwym człowiekiem – powiedział Wojciech Pszoniak.

Gość Dwójki wyznał, że nigdy nie zwątpił w sens swojej pracy, co daje mu poczucie, jakby wciąż miał 20 lat. Wrażenie to wiąże się także z jego niechęcią do rutyny. – Rutyna jest sprzeczna z moim charakterem. Gdy czuję, że coś zaczyna się powtarzać, odrzucam to – mówił.

Wojciech Pszoniak, który 2 maja skończył 75 lat, tłumaczył w Dwójce, dlaczego nie robi podsumowań swojej artystycznej drogi, wspominał dzieciństwo i aktorską młodość, opowiadał o reżyserowanym przez siebie spektaklu w warszawskim teatrze Syrena ("Nasze żony" Érica Assousa miały premierę 5 maja), o pracy pedagogicznej, a także o tym, jak dzieli czas między Paryż, w którym na stałe mieszka, a Polskę, którą uważa za swą jedyną ojczyznę.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Przygotował: Jacek Wakar

Gość: Wojciech Pszoniak (aktor teatralny i filmowy, pedagog, reżyser)

Data emisji: 26.05.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Czytaj także

Maciej Englert. Dyrektor znaczy "niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 19:00
– To nie jest tak, że ja strasznie chciałem być dyrektorem teatru. Dostałem jednak ciekawą propozycję – mówił reżyser i dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Głowacki: aktor jest hiperczłowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 20:00
– To nie znaczy, że jest nadczłowiekiem, tylko człowiekiem, w którym ogniskuje się wszystko, co ludzkie – mówił ceniony aktor teatralny i filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Isabelle Huppert odkleja etykietę "Pianistki"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 20:00
- Film Hanekego na wiele lat określił jej aktorskie emploi, wydaje mi się, że w "Elle" ona umyka z tej szufladki - mówił o roli ikony francuskiego kina w nowym dziele Paula Verhoevena krytyk Piotr Czerkawski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirosław Baka: bycie na scenie jest jak narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 21:00
– Do uprawiania tego zawodu niezbędna jest pycha i próżność. Jeśli ktoś nie ma przyjemności z panowania nad publicznością, nie ma sensu, by był aktorem – mówił Mirosław Baka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Simlat: aktor to zawód na walizce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 20:00
– My, aktorzy, ciągle jeździmy. Czasami człowiek już ma tego dość – mówił jeden z najbardziej zapracowanych polskich aktorów, z którym udało nam się spotkać w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pastelowa ekstrawertyczka. Twarze Anny Radwan

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 20:00
– W spotkaniu z zimnym okiem kamery tworzę pewną kreację. Na potrzeby życia jest inna, a jeszcze inna na potrzeby teatru – mówiła aktorka.
rozwiń zwiń