Jedzeniowe hity kuchni science fiction

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 13:00
- Pewne pomysły, które pojawiały się w filmach fantastycznych, są już obecne w naszych doświadczeniach żywnościowych - mówił w Dwójce Paweł Brylski, autor bloga Nowa Kuchnia Warszawska.
Audio
  • Jedzeniowe hity kuchni science fiction (Droga przez mąkę/Dwójka)
Jedzenie w powieściach fantastycznych z reguły pozbawione jest walorów smakowych (zdjęcie ilustracyjne)
Jedzenie w powieściach fantastycznych z reguły pozbawione jest walorów smakowych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: FLICR/Nico Paix

Jako przykład podawał trwające eksperymenty nad drukarkami jedzenia, białkiem z grzybów i mięsem pozyskiwanym metodą w in vitro. Być może wkrótce ktoś pokusi się też o urzeczywistnienie niezwykłego automatu pojawiającego się w powieściowym cyklu Douglasa Adamsa "Autostopem przez galaktykę". - Nutrimatik to maszyna, do której się podchodzi, wciska guzik z napisem "pij" i ta maszyna dokonuje błyskawicznej analizy potrzeb klienta - wyjaśniał Paweł Brylski. - Urządzenie sprawdza właściwości metaboliczne, dowiaduje się, jakie są jego preferencje smakowe, w rezultacie to, co wyskakuje do kubka, jest dokładnie tym, co mu jest potrzebne i co mu najbardziej smakuje.

W audycji mówiliśmy m.in. o jedzeniu Lunarian z powieści "Równi bogom" Isaaca Asimova, Lemowskim przysmaku Andrytów, a także wspominaliśmy kulinarne sukcesy polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, który jako pierwszy człowiek wzniósł toast w kosmosie.

***

Tytuł audycji: Drogę przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Paweł Brylski (autor bloga Nowa Kuchnia Warszawska)

Data emisji: 12.03.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Rewolucja kulinarna z tęsknoty za migdałami

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 18:08
- Elizabeth David wychowała całe pokolenie Brytyjczyków. Pokazała im, co to dobra oliwa czy pasta - opowiada reportażystka Małgorzata Seruga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powstaniec", "Wiercipiętka", "Panie Kochanku". Dzieje polskiej wódki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 13:00
- Nazwy wódek były kierowane do konkretnych grup odbiorców. Niektóre w czasach zaborów podtrzymywały patriotycznego ducha - mówił w Dwójce Adam Łukawski, kolekcjoner tego trunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego najlepsi kucharze popełniają samobójstwa?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 07:00
O głośnym ostatnio zjawisku w środowisku szefów kuchni najlepszych restauracji rozmawialiśmy z psycholog Dorotą Mintą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak smakuje jedzenie podane na kartce?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 12:00
- Sam dotyk naczyń, sztućców, które dopasowują się do doznania smakowego, bardzo ciekawie wpływa na zmysły - mówiła w Dwójce Justyna Adamczyk, szefowa polskiego wydania przewodnika kulinarnego Gault&Millau.
rozwiń zwiń