Polskie Radio
Section05
wódka

NASZ WYWIAD Pijemy za dużo i za często. Weźmy przykład z Litwy

- Poważnym problemem są tzw. małpki, z powodu których bardzo wzrosło spożycie alkoholu zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można je schować w damskiej torebce czy kieszeni kurtki, są zawsze pod ręką - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Beata Hoffmann, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zwraca też uwagę, w jaki sposób z problemem nadmiernego spożycia alkoholu poradziła sobie Litwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo alkohol zdrowie handel wódka piwo Litwa WHO Światowa Organizacja Zdrowia

Rząd chce uregulować oznaczenia geograficzne produktów rolnych. "Spójne zasady umożliwią lepszą kontrolę"

Ujednolicenie przepisów o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia oraz jakości tradycyjnych specjałów rolnych, a także wdrożenie skutecznej kontroli nad prawidłowym stosowaniem oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych - przewiduje projekt ustawy, który został przyjęty przez rząd.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA produkcja rolnictwo wódka społeczeństwo eksport

Sierpień miesiącem trzeźwości w tradycji polskiego Kościła

Zespół do spraw Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie Polski, co roku przed sierpniem, zwraca się do Polaków z apelem o podjęcie dobrowolnego daru abstynencji w tym okresie. Sierpień jest miesiącem, w którym przypadają rocznice patriotyczne i kościelne, a na szlak pielgrzymkowy wyrusza wielu pątników. Więcej o miesiącu trzeźwości w materiale Marcina Chmielnickiego, reportera Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  alkohol Kościół wódka pielgrzymka

Kieliszek wina jak kawałek ciasta. Alkohol sprzyja tyciu?

Dietetycy przestrzegają przed piciem słodkich napojów, informując o dużej ilości zawartego w nich cukru. Wysoką (a czasem i wyższą) wartość kaloryczną ma również alkohol, dlatego pojawił się rządowy pomysł podawania informacji o kaloryczności na etykietach napojów wysokoprocentowych. Ma to pomóc w budowaniu świadomości, że sprzyjają one dodatkowym kilogramom.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie i dieta zdrowie zdrowe odżywianie napoje alkohol dieta piwo drinki wódka napoje słodzone