X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kanon kuchni polskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 12:46
- Postawiliśmy sobie pytanie, co to jest kuchnia polska, ale w zglobalizowanym świecie kulinarnym i produkcji żywności. I gdybym wyszedł np. ze studia w Toruniu na stare miasto i policzył przybytki kulinarne znajdujące się tam, to stwierdziłbym, że kuchnia polska składa się głównie z kebabów - opowiadał gość audycji "Droga przez mąkę" prof. Jarosław Dumanowski, współtwórca książki kulinarnej, której znajdzie się zbiór stu narodowych potraw.
Audio
  • Prof. Jarosław Dumanowski o "Kanonie Kuchni Polskiej" (Droga przez mąkę/Dwójka)
Kuchnia polska - zdj. ilustracyjne
Kuchnia polska - zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jaroslaw Grudzinski

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi od pewnego czasu tworzony jest "Kanon Kuchni Polskiej" czyli zbiór stu potraw, które możemy uznać za polskie dziedzictwo kulinarne. Kierownikiem przedsięwzięcia jest prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jak wyjasniał gość audycji, w polskiej kuchni najbardziej rozpoznawalnymi daniami są przede wszystkim schabowe, bigos, czy pierogi. Jednak wiele z nich można odnaleźć też w kuchniach innych krajów, jak np. wspomniane pierogi, które są popularną potrawą w Chinach. - Gdy zaczęliśmy wymieniać te potrawy, to im więcej wymienialiśmy, tym w zasadzie mniej wiedzieliśmy o kuchni polskiej - opowiadał. - Wybraliśmy sobie więc zestaw cech, które są ważne, które kuchnię ograniczają i wytyczają. Z jednej strony są przyjmowane powszechnie, jak pewien zestaw produktów; produktów z naszego rolnictwa, klimatu. A z drugiej takie, z których jesteśmy bardziej dumni, ale i produktów ważnych dla celów promocyjnych.

Dlaczego w "Kanonie Kuchni Polskiej" znajdą się serdelki? I czy mamy naszą kulinarną tradycję historyczną? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jarosław Dumanowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, współtwórca "Kanonu Kuchni Polskiej")

Data emisji: 31.08.2019

Godzina emisji: 10.00

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

67 opowieści o tym, jak "wódka mości się w żołądku"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 12:30
– Przy degustacji mocnych alkoholi trzeba troszkę połknąć, nie można wypluć, jak w przypadku wina, więc sesje degustacyjne muszą być krótsze – mówili Aleksander Baron i Łukasz Klesyk, autorzy książki "Między wódką a zakąską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Kręglicka na tropie menu Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 13:35
- Przegrzebałam się przez życiorys Moniuszki pod kątem tego, co tam wówczas jadano. W ten sposób ułożyłam tę książkę i dobierałam dania, żeby posmakować epoki - mówiła w Dwójce znana restauratorka, współautorka niewydanej jeszcze książki opisującej to, co jadał ojciec polskiej opery.
rozwiń zwiń