67 opowieści o tym, jak "wódka mości się w żołądku"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 12:30
– Przy degustacji mocnych alkoholi trzeba troszkę połknąć, nie można wypluć, jak w przypadku wina, więc sesje degustacyjne muszą być krótsze – mówili Aleksander Baron i Łukasz Klesyk, autorzy książki "Między wódką a zakąską".
Audio
  • 67 opowieści o tym, jak "wódka mości się w żołądku" (Droga przez mąkę/Dwójka)
Okładka książki Między wódką a zakąską
Okładka książki "Między wódką a zakąską"Foto: Pascal/materiały prasowe

miedzy-wodka-a-zakaska_okladka 300.jpg

Goście Dwójki podzielili swoje dzieło na dwie części. Pierwsza opisuje degustację w ciemno 67 polskich wódek czystych. Wyboru trunków autorzy dokonali w oryginalny sposób. – Wyselekcjonowaliśmy je trochę na zasadzie zabawy, na podstawie wyglądu opakowań, które pozycjonują przecież produkty na rynku. Okazało się, że pomyliliśmy się tylko w trzech przypadkach. To świadczy o wysokim poziomie polskich designerów – powiedzieli.

Druga część książki skupia się na zestawieniach pasujących do siebie potraw i napojów. Aleksander Baron i Łukasz Klesyk opowiadali m.in. o tym, jak "wódka układa się z jedzeniem", co poza tradycyjnym śledziem i kiszonym ogórkiem nadaje się na zakąskę (np. salceson i kiszona... słonina), co to znaczy, że wódka jest gładka albo że "ma strukturę kryształu", a także o tym, która z wódek kojarzy się z lizaniem gładkich powierzchni.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Goście: Aleksander Baron i Łukasz Klesyk (autorzy książki "Między wódką a zakąską")

Data emisji: 16.12.2017

Godzina emisji: 12.00

mc/mz

Czytaj także

"Powstaniec", "Wiercipiętka", "Panie Kochanku". Dzieje polskiej wódki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 13:00
- Nazwy wódek były kierowane do konkretnych grup odbiorców. Niektóre w czasach zaborów podtrzymywały patriotycznego ducha - mówił w Dwójce Adam Łukawski, kolekcjoner tego trunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Degustatorzy win. Arbitrzy bukietów i procentów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 16:16
W "Drodze przez mąkę" mówiliśmy o maratonach degustacyjnych, tworzeniu opisów, konkursach winiarskich i pamięci smakowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendarna krytyczka win: obiektywny smak wina to fikcja

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 13:00
- Nasze narzędzia miernicze są zindywidualizowane. Dla jednych pewne składniki wina są niewyczuwalne, dla innych okazują się bardzo gorzkie. Poza tym dwie butelki tego samego wina potrafią się różnić - mówiła w Dwójce Jancis Robinson, brytyjska znawczyni win.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piwo i polityka u Jaroslava Haška

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 10:00
"Piwo nigdy nie zrobi człowieka tak dojrzałym politycznie, jak wino" - pisał w swojej książce "Historia Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa)" czeski klasyk. O alkoholu, który jest jednym z głównych wątków tego zbioru anegdot, rozmawialiśmy ze Zbigniewem Kmieciem - kucharzem, obieżyświatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Márai nadał piciu wina charakter sacrum"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 14:03
- Sandor Márai uważał, że picie wina to moment, kiedy człowiek zostaje sam ze sobą. Chętnie bym z nim pomilczał przy kieliszku - wyznał Tomasz Prange-Barczyński, który wziął udział w dyskusji o pisarzach, z którymi przyjemnie byłoby wypić coś mocniejszego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie wino z Kalifornii, które stworzyło Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:15
Wszystko zaczęło się w czasach amerykańskiej prohibicji, gdy jego ojciec nauczył się wyrabiać wino owocowe. On, wygrywając pół wieku później degustację w Paryżu, obalił mit, że Francuzi nie mają sobie równych w produkcji win. 
rozwiń zwiń