REKLAMA

Ciasto z dwóch kop jaj i sardele, czyli Wielkanoc po staropolsku

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:48
- Na początku XIX wieku zaczęły się pojawiać książki kucharskie przeznaczone wyłącznie dla kobiet, do kobiet w gospodarstwie. Trend polegał na tym, żeby te książki wydawać.
Audio
  • Staropolskie przepisy na Wielkanoc (Droga przez mąkę/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Teresa Kasprzycka/Shutterstock

Wielkosobotnie przedpołudnie to czas zaawansowanych przygotowań kulinarnych, a zatem warto sięgnąć także do nieco leciwych przepisów.  - W "Polonie" jest kilka książek poświęconych wyłącznie jajkom. "Bluszcz" wydawał taką serię w latach 20-30. XX wieku. Pierwsze, bardzo nowoczesne zbiory przepisów wydawane były w towarzystwie czasopisma. "100 potraw z jaj", mamy tu wydaną dosyć krótką książkę z 1928 roku i w zasadzie jest tu wszystko, co możemy sobie wyobrazić. Ponadto "Jajeczne potrawy" Marii Czarnowskiej, czyli wyciąg z dosyć obszernego opracowania "Nowa kuchnia jarska" - zaprezentował wydawnictwa Łukasz Modelski.

Kto nie boi się skomplikowanych ciast może sięgnąć do zbioru recept dwóch pań. - "Kucharka polska, czyli szkoła gotowania tanich, smacznych i zdrowych obiadów zebrana przez Florentynę i Wandę", wydanie 8 rozszerzone z 1905, zawiera przepis na ciasto parzone z dwóch kop żółtek - zachęcał do próby kulinarnych sił Łukasz Kozak.

Jedną ze słynnych książek znajdujących się w zbiorach "Polony" jest "Kucharka wiedeńska", która zawiera typowy dla naszego regionu przepis rybny. - Sardele dla polskiej kuchni są bardzo właściwe - przekonywał Łukasz Modelski. - Masło sardelowe, było masłem standardowo podawanym przy każdej okazji przez stulecia w Polsce. Sardeli się nie bójmy - i podał przepis na ozór wołowy z sardelami według przepisu z "Kucharki wiedeńskiej doskonałej".

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Łukasz Kozak (Polona)

Data emisji: 11.04.2020 

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Ptactwo, jaja i szafran - tradycje sprzed wieków na wielkanocnym stole

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:00
Na naszych wielkanocnych stołach od wieków, a z pewnością od dziesięcioleci, pojawiają się te same wielkanocne potrawy: żurek, biała kiełbasa i tradycyjnie przygotowane jajka, oraz przeróżne wypieki. Jaka jest ich historia?
rozwiń zwiń