Jedzenie instagramowe i danie wiralowe. Czy wygląd potraw jest najważniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 16:06
Rozwój mediów społecznościowych dotyka każdej dziedziny życia i wyjątkiem nie jest kuchnia. Restauracje i twórcy wykorzystują media do promowania swoich przepisów i dań. Małgorzata Minta opowiedziała w audycji "Drogą przez mąkę" w Programie 2 Polskiego Radia m.in. o zjawisku jedzenia instagramowego, za którym niekoniecznie musi iść smak.
Jedzenie instagramowe ma przede wszystkim wyglądać. Jak ważny jest wygląd dań?
Jedzenie instagramowe ma przede wszystkim wyglądać. Jak ważny jest wygląd dań?Foto: Shutterstock/Okan Sumer
  • Jedzenie instagramowe to dania, które przede wszystkim mają ładnie wyglądać.
  • Dania wiralowe to z kolei przepisy, na które, dzięki mediom społecznościowym, panuje krótka moda.
  • Są restauracje, które zakazują używania telefonów komórkowych.

Wygląd ma znacznie, ale nie może przesłaniać wszystkiego. Okazuje się jednak, że nie wszyscy o tym wiedzą, bo w kulturze obrazkowej wszystko ma nam się przede wszystkim podobać. Tak jest m.in. z jedzeniem, które przede wszystkim musi być ładne.

Jedzenie instagramowe

Małgorzata Minta powiedziała w Programie 2 Polskiego Radia, że media społecznościowe sprawiły, że waga wyglądu dania jest zdecydowanie przeceniana. - Jedzenie instagramowe to jedzenie, które ładnie wygląda na zdjęciu, ale niekoniecznie dobrze smakuje. Wartość artystyczna jest ważniejsza od roli smaku. Moim zdaniem jedzenie powinno być przede wszystkim smaczne - wyjaśniła. 

- Wiadomo, że jemy oczami. Jest naukowo udowodnione, że ładne jedzenie lepiej stymuluje nas do trawienia czy przyjmowania wszystkich wartości odżywczych, które tam są. Wygląd ma więc znaczenie, ale jedzenie instagramowe trochę to wypaczyło - oceniła.

Danie wiralowe

Gość Polskiego Radia wspomniała także o zjawisku "dań wiralowych". Wynika to z tego, że potrawy mogą być także modne. Jednak to, co obecnie jest na topie, szybko traci fanów na rzecz kolejnych przepisów. - Danie wiralowe to przepis, który nagle robi się bardzo modny i jego obecność mocno się rozpowszechnia w mediach społecznościowych. Są także takie dania jednorożce, które nie wiadomo skąd się wzięły. Wszyscy się nimi zachwycają, a za tydzień już o tym zapomną - zaznaczyła.

Czytaj także:

Nie wszyscy jednak dają się porwać modzie na promocję w mediach społecznościowych i są miejsca, gdzie obowiązuje zakaz fotografowania dań. - Są takie restauracje, które zachęcają do robienia zdjęć, ale są też takie, które mają bardzo mocną politykę zakazu używania telefonu podczas kolacji. Jedną z takich bardziej znanych restauracji jest jednogwiazdkowa Nobelhart & Schmutzig w Berlinie. Na wejściu ma naklejkę "zakazu używania telefonu" i właściciel mocno tego pilnuje - powiedziała Małgorzata Minta.


Posłuchaj
28:35 PR2 2024_04_14-12-30-04.mp3 Małgorzata Minta o fotografowaniu jedzenia (Droga przez mąkę/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Małgorzata Minta (blogerka i dziennikarka kulinarna)

Data emisji: 14.04.2024

Godzina emisji: 12.30

dz/mgc

reklama

Czytaj także

Paweł Bravo i jego kulinarne felietony o polityce i sztuce

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 13:00
Pieśni miłosne na temat kapusty, sonety o jabłkach, zachwyty nad burakiem stanowią esencję książki "Czekolada i kapuśniak. Felietony do czytania przy zagniataniu masy na ciasto albo karmelizowaniu cebuli". Jej autor, Paweł Bravo, był gościem "Drogi przez mąkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinne fascynacje w kuchni

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 14:37
Bohaterami audycji są bracia Niziowie. Mirosław jest architektem, rzeźbiarzem oraz mecenasem kultury, a Dariusz - twórcą hotelu, restauracji i ekologicznej winnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drożdże kontra zakwas. Chleb - jak i z czego najlepiej go wypiekać?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 11:42
Piekarstwo, podobnie jak wiele innych dziedzin życia, ewoluuje. Zmieniają się składniki czy sposoby wypieku. Mimo że obecnie w publikacjach nt. piekarstwa dominuje zakwas, to drożdże ciągle mają swoich fanów. Należy do nich Piotr Kucharski - autor książek o pieczeniu - który podzielił się w "Drodze przez mąkę" swoimi spostrzeżeniami na temat wypieków.
rozwiń zwiń