Kultura Japonii w wersji kulinarnej

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024 13:00
Gościem audycji z cyklu "Droga przez mąkę" była profesor Ewa Pałasz-Rutkowska, autorka książki "Dzieje kultury japońskiej".
W audycji mówić będziemy o kulturze kulinarnej Japonii
W audycji mówić będziemy o kulturze kulinarnej JaponiiFoto: iamshutter/Shutterstock

Kuchnia w Kraju Kwitnącej Wiśni

Kiedy w Japonii pojawił się ryż? Dlaczego mąka nie była nigdy tam popularna? Ile kuchnia japońska zawdzięcza Chińczykom? Jaki jest cel "drogi herbaty"? Skąd wzięły się rozmaite zakazy dotyczące jedzenia?

O kulturze kulinarnej Kraju Kwitnącej Wiśni opowiadała w audycji prof. Ewa Pałasz-Rutkowska.

Kompendium wiedzy o kulturze Japonii

W swojej książce "Dzieje kultury japońskiej" zabiera ona czytelników w podróż po fascynującej kulturze Japonii. Przedstawia sposób życia jej mieszkańców, ich język, wierzenia oraz zwyczaje i obyczaje. Prezentuje największe osiągnięcia naukowe i kulturalne Japończyków – począwszy od literatury, przez malarstwo, rzemiosło i architekturę, aż po sztukę widowiskową. Wskazuje również najważniejsze procesy dziejowe, które miały zasadniczy wpływ na kształtowanie się kultury japońskiej.

Autorka, korzystając ze swojego wieloletniego dorobku badawczego i dydaktycznego, a także bazując na rozmowach ze specjalistami i japonistami oraz swoich doświadczeniach z licznych podróży do Japonii, tworzy prawdziwe kompendium wiedzy o jej kulturze.

[korzystano z materiałów wydawcy]


Posłuchaj
29:31 2024_02_25 12_30_07_PR2_Droga_przez_make.mp3 Rozmowa z Ewą Pałasz-Rutkowską, autorką książki "Dzieje kultury japońskiej" (Droga przez mąkę/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Ewa Pałasz-Rutkowska (autorka książki "Dzieje kultury japońskiej")

Data emisji: 25.02.2024

Godz. emisji: 12.30

pg/kul

Czytaj także

Kuchnia japońska - nie tylko sushi. Wiele ją łączy z kuchnią polską

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 13:00
Maori Murota przywołuje smaki z dzieciństwa spędzonego w Tokio i receptury, z których korzystały jej babcia i mama. Swoją książkę napisała jednak we Francji, gdzie zamieszkała na stałe. Okazuje się, że domową kuchnię japońską można odtworzyć z lokalnych, europejskich produktów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Wojtasik przez Japonię szlakiem ramenu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 13:00
Gościem audycji był Marcin Wojtasik - antropolog, socjolog i restaurator, który opowiadał o swojej kulinarnej podróży przez Japonię, którą przemierzał wiedziony zapachem ramenu.
rozwiń zwiń