REKLAMA

"Panierki" - w świecie nieistniejącej już gastronomii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 12:00
Niezwykle szczere wspomnienia młodego, niedojrzałego mężczyzny, który wchodzi w dorosłe życie i obserwuje zdegenerowany, pełen przemocy świat. Akcja powieści "Panierki" rozgrywa się w czasie transformacji ustrojowej w ekskluzywnej restauracji nieistniejącego dziś hotelu. Jej autor – Rafał Targosz, znany szef kuchni – był gościem audycji z cyklu "Droga przez mąkę".
Panierka zabiera czytelnika w świat, który przeminął
"Panierka" zabiera czytelnika w świat, który przeminął Foto: Slawomir Fajer/shutterstock.com

Rafał Targosz jest twórcą i właścicielem jednej z krakowskich restauracji. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych szefów kuchni w Krakowie, niezmiennie pracujący w zawodzie już 34 lata. Miłośnik klasycznej kuchni francuskiej.

"Panierki" to jego debiut literacki, otwierający kolejny rozdział życia.

Elektryzujące, niezwykle szczere wspomnienia młodego, niedojrzałego mężczyzny wchodzącego w dorosłe życie. Esencja ludzkich zachowań i reakcji przedstawionych w tragikomicznych obrazach. Wszystko dzieje się na tle zmian kulturowo-epokowych ubiegłego wieku, w nieistniejącym już hotelu. Czytelnik staje się ich świadkiem, zamknięty w hermetycznym świecie kuchni, w świecie nieistniejącej już gastronomii.

(opis pochodzi od wydawcy)

Posłuchaj
28:37 2022_12_04 11_00_02_PR2_Droga_przez_make.mp3 Rafał Targosz o swojej książce "Panierki" (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Autor programu, Łukasz Modelski, omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Rafał Targosz (szef kuchni, autor książki "Panierki")

Data emisji: 4.12.2022

Godzina emisji: 11.00

mg

Czytaj także

Jan Himilsbach - gra w papier, nożyce i kamień

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 05:35
34 lata temu, 11 listopada 1988 roku zmarł w Warszawie Jan Himilsbach, aktor, pisarz i scenarzysta. Należał do najbarwniejszych postaci czasów PRL. Pod powierzchownością zniszczonego życiem kamieniarza - alkoholika skrywał głęboką wrażliwość artystyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Brandys: "o historii bez patosu, z odrobiną humoru"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
W czasach komunizmu, kiedy historii uczono w szkole tak bardzo źle, to właśnie książki historyczne Mariana Brandysa karmiły świadomość narodową. Dziś mija 111. rocznica urodzin pisarza. 
rozwiń zwiń