X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Franz Kafka w obozie koncentracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:45
Pewnego dnia człowiek budzi się przemieniony w dużego robaka. Bohater innej, chyba najsłynniejszej opowieści – Józef K. zostaje, z niewiadomych mu powodów, aresztowany. W kafkowskim świecie nie ma miejsca na wolność…
Audio
Praski pomnik Franza Kafki
Praski pomnik Franza KafkiFoto: Sara Biljana/Flickr, lic. CC

Goście audycji z cyklu "Te wstrętne lektury" przypomnieli, że przemoc, tak częsta w twórczości Kafki, ma znaczenie symboliczne. Intensywna obecność na kartach praskiego autora refleksji na temat różnych form zniewolenia skłania badaczy do wniosku, że Kafka nawiązywał w pewnym sensie do rozwoju ideologii nacjonalistycznych. – Kafka niemal w każdej powieści naznacza swoich bohaterów tak jak naznaczani byli więźniowie obozów koncentracyjnych – wyjaśniał  profesor Tomasz Wójcik.
Część ekspertów uważa, że obrazy przemocy i atmosfera osaczania obecne w twórczości Kafki mają związek z narodowością  autora "Procesu". – O Kafce nie bez powodu mówi się jako o pisarzu alienacji. W swoim przekonaniu nie był Czechem, Niemcem czy Żydem, mimo że był związany z każdą z tych kultur – mówiła profesor Grażyna Szelągowska.
Spotkanie poświęcone twórczości Franza Kafki odbyło się w warszawskim Liceum im. Adama Mickiewicza. Dyskusję prowadziła Hanna Maria Giza.

>>Posłuchaj audycji z cyklu "Te wstrętne lektury"

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kafka, jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 16:45
Listy autora "Procesu" do rodziny i przyjaciół oraz szkice filozoficzne poświęcone jego twórczości. Ponadto: Moskwa w "Zeszytach literackich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej tajemniczy zamek w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 14:06
- Nie jesteś z Zamku. Nie jesteś z wioski. Jesteś niczym – te słowa oddają sytuację geometry K. O zmianę tej sytuacji podejmie starania…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy niemożliwe. Kafka i Schulz

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 15:08
Na scenie sztokholmskiego Stadsteater, czyli Teatru Miejskiego, jest grana sztuka Agnety Pleijel-Bielawskiej "Schulz goes Kafka”.
rozwiń zwiń